Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Buna seara! Cat se plateste o bona(cu contract) pentru un program de lucru 8-17 luni-vineri? Se poate angaja o bona cu contract pentru program de lucru part-time adica 11,30-17,30 luni-vineri? In acest caz cat se plateste?
1.Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.07.2015, salariul minim brut este de 1050 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.

2. Se poate angaja o persoana cu contract individual de munca cu timp partial.

In acest caz, potrivit art.106 alin.2 C.mun., drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Raportandu-ne la salariul minim pe economie de 1050 lei, in speta, pentru un program de 6 ore/zi, salariul minim brut lunar trebuie sa fie de 787 lei.
Salariul de 1050 lei lunar pentru un program normal de lucru este minim dar acest salariu se poate negocia intre angajat si angajator in sensul ca se poate acorda si un salariu mai mare.
Potrivit Legii nr.167/2014:
Art. 5. - (1) Poate exercita profesia de bona orice persoana fizica daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman sau strain cu domiciliul/resedinta, de regula, in aceeasi localitate cu domiciliul/resedinta copilului;
b) este cetatean strain cu drept de munca in Romania si poseda un titlu oficial de calificare recunoscut sau echivalat pentru profesia de bona;
c) are capacitate deplina de exercitiu, in conditiile legii;
d) este apta din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei; indeplinirea acestei conditii se dovedeste cu certificat medical eliberat in conditiile legii;
e) este apta din punct de vedere psihologic; indeplinirea acestei conditii se dovedeste cu raportul de evaluare eliberat in conditiile legii;
f) nu are antecedente penale, cu exceptia faptelor savarsite din culpa, dovedite prin certificat de cazier judiciar
(2) Prin titlu oficial de calificare a bonelor se intelege:
a) certificatul obtinut in conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 375/2002, republicata;
b) diploma, certificatul sau un alt titlu de bona, recunoscute ori echivalate in conformitate cu prevederile Legii nr. 200/2004 privind recunoasterea diplomelor si calificarilor profesionale pentru profesiile reglementate din Romania, cu modificarile si completarile ulterioare
(3) Documentele care atesta indeplinirea conditiilor prevazute la alin. (1) lit. d)-f) se actualizeaza anual.

Art. 6. - Exercitarea profesiei de bona nu poate fi realizata de o persoana daca:
a) locuieste impreuna cu alte persoane care au suferit o condamnare penala definitiva, cu exceptia celor care au savarsit fapte penale din culpa, conform declaratiei pe propria raspundere, in situatia in care ingrijirea copilului are loc la domiciliul/resedinta bonei;
b) este decazuta din drepturile parintesti prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva sau i-au fost interzise drepturile parintesti ca pedeapsa complementara;
c) sufera de boli cronice transmisibile;
d) membrii de familie sau alte persoane care locuiesc cu aceasta sufera de boli cronice transmisibile, in situatia in care ingrijirea copilului are loc la domiciliul/resedinta bonei;
e) este dependenta de substante psihotrope sau stupefiante si/sau plante ori substante cu proprietati psihoactive; prevederile se aplica si pentru membrii de familie sau alte persoane care locuiesc cu aceasta, in situatia in care ingrijirea copilului are loc la domiciliul/resedinta bonei;
f) i-a fost retras atestatul de asistent maternal.