Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 223/2015 - pensiile militare de stat Legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 223/2015 - pensiile militare de stat Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 556 din 27 iulie 2015.

Citez: Initiativa legislativa, depusa la Senat de trei deputati PSD, propune modificarea articolului 16 din Legea 223/2015 privind pensiile militare de stat, astfel incat, in situatia specialistilor cu inalta si/sau dubla calificare profesionala, incadrati pe filiera externa in vederea indeplinirii atributiilor institutiei, vechimea in serviciu sa fie de cel putin 10 ani.
Intrebare: ce insemana exact 'incadrati pe filiera externa'? Este doctoratul (Ph.D. obtinut inainte de 1989) considerat 'inalta calificare'? Dar situatia in care cel in cauza a fost ulterior angajat ca ofiter lucrind in 'conditii speciale' este o 'dubla calificare'? Cu multumiri anticipate.
Ar trebui sa asteptati aprobarea propunerii legislative, in care se vor face si precizari suplimentare. Orice propunere a unui grup de parlamentari pentru modificarea unui articol de lege nu este automat aprobata si legea respectiva va fi automat, imediat, modificata.