Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Metoda anularii asigurarii de sanatate pt minori ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Metoda anularii asigurarii de sanatate pt minori plecati din Romania

Buna ziua.Familia ficei mele este plecata in Austria,are doi copii mici,sotul ei .lucreaza angajat cu acte in regula la o firma.Pt. a beneficia de asigurare de sanatate la cei doi copii mici are nevoie de o dovada de renuntare la asigurarea din tara de origine.Cum poate sa o obtina daca au adresa din romania ca domiciliu si in austria au resedinta pt ca sotul lucreaza acolo, doar dupa ce renunta la asigurarea din tara poate primi acolo.Care sant conditiile pt a primi aceasta anulare si a obtine pe ceea din austria ( sa beneficieze de medic de familie pt copii cand sant bolnavi si nu doar in situatii de urgenta cu card european)Astept raspuns cat mai urgent posibil.Va multumesc
Legea nr.95/2006
art. 22
(1) Sunt asiguraţi, potrivit prezentei legi:
a) toţi cetăţenii români cu domiciliul în ţară şi care fac dovada plăţii contribuţiei la fond, în condiţiile prezentei legi;
....
(3) Calitatea de asigurat şi drepturile de asigurare încetează:
a) pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit.a), odată cu pierderea dreptului de domiciliu în România, precum şi în condiţiile art. 267 alin. (2);
....

Insa pentru a primi un raspuns cat mai concludent intrebati la CJAS (Casa Judeteana de Asigurări de Sănătate) sau la CNAS (Casa Naţională de Asigurări de Sănătate)
Cornel Vasile, Consilier juridic