avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Metoda anularii asigurarii de sanatate pt minori ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Metoda anularii asigurarii de sanatate pt minori plecati din Romania

Buna ziua.Familia ficei mele este plecata in Austria,are doi copii mici,sotul ei .lucreaza angajat cu acte in regula la o firma.Pt. a beneficia de asigurare de sanatate la cei doi copii mici are nevoie de o dovada de renuntare la asigurarea din tara de origine.Cum poate sa o obtina daca au adresa din romania ca domiciliu si in austria au resedinta pt ca sotul lucreaza acolo, doar dupa ce renunta la asigurarea din tara poate primi acolo.Care sant conditiile pt a primi aceasta anulare si a obtine pe ceea din austria ( sa beneficieze de medic de familie pt copii cand sant bolnavi si nu doar in situatii de urgenta cu card european)Astept raspuns cat mai urgent posibil.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:29, 9 Octombrie 2015
Legea nr.95/2006
art. 22
(1) Sunt asiguraţi, potrivit prezentei legi:
a) toţi cetăţenii români cu domiciliul în ţară şi care fac dovada plăţii contribuţiei la fond, în condiţiile prezentei legi;
....
(3) Calitatea de asigurat şi drepturile de asigurare încetează:
a) pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit.a), odată cu pierderea dreptului de domiciliu în România, precum şi în condiţiile art. 267 alin. (2);
....

Insa pentru a primi un raspuns cat mai concludent intrebati la CJAS (Casa Judeteana de Asigurări de Sănătate) sau la CNAS (Casa Naţională de Asigurări de Sănătate)
Ultima modificare: Vineri, 9 Octombrie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie privind eliberarea nejustificata a c.m. ContSters146823 ContSters146823 In conformitate cu art.88 din ordinul CNAS nr. 60/32/2006 de aplicare a OUG 158/2005, institutia unde lucrez a contestat la CJAS modul de eliberare a unui ... (vezi toată discuția)
Renuntare asigurare medicala din romania Arianrod Arianrod Buna ziua, Am o nelamurire legata de asigurarea medicala din Romania, despre care stiu ca ar fi obligatorie, dar nu stiu in ce conditii devine facultativa. ... (vezi toată discuția)
Formularul s1 Mihai_Buda Mihai_Buda Buna ziua Sunt resident in Italia de 20 de ani si am pe mama pensionara in Romania. Cateva luni pe an le petrece aici in Italia, as vrea sa va intreb, daca ... (vezi toată discuția)