Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cea mai buna forma legala de organizare pt impozite ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Cea mai buna forma legala de organizare pt impozite cat mai mici

Buna ziua,

In urma noilor reglamentari pt PFA, doresc sa inchid PFA-ul si sa deschid un SRL.

Imi puteti confirma va rog rezultatele documentarii mele:
1. Eu ma pot angaja pe mine cu salariu 1,000 lei
2. Pana incasez 65,000EUR, impozitul platit va fi 3% pe venit. Dupa ce depasesc, 16% pe profit (nu am cheltuieli deductibile)
3. In ianuarie 2017 pot retrage totii banii din firma pe persoana fizica, platind din nou 16% impozit.

Total impozite: 32% pe venitul total + ~75% pe salariul 1,000 lei

Aceasta este cea mai buna forma de organizare pt a plati impozite cat mai mici?

Multumesc!
De la 1 ianuarie 2016, pe langa impozitul pe dividende de 16% va mai fi obligatoriu si 5,5% contributie la sanatate.
Multumesc dl. George. Exista alta posibilitate pentru taxe mai mici de 37.5% pe venitul total + ~75% pe salariul 1,000 lei?
mariusa34, utilizator
In cazul P.F.A. de la 01/01/2016 taxele sunt: 16% impozit, 5.5% C.A.S.S. si 10.5% C.A.S., adica 32%. Daca veniturile sunt foarte mari, de ce nu alegeti sa fiti impozitat pe norma de venit? Veti plati o suma fixa indiferent de cat castigati.