avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cea mai buna forma legala de organizare pt impozite ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Cea mai buna forma legala de organizare pt impozite cat mai mici

Buna ziua,

In urma noilor reglamentari pt PFA, doresc sa inchid PFA-ul si sa deschid un SRL.

Imi puteti confirma va rog rezultatele documentarii mele:
1. Eu ma pot angaja pe mine cu salariu 1,000 lei
2. Pana incasez 65,000EUR, impozitul platit va fi 3% pe venit. Dupa ce depasesc, 16% pe profit (nu am cheltuieli deductibile)
3. In ianuarie 2017 pot retrage totii banii din firma pe persoana fizica, platind din nou 16% impozit.

Total impozite: 32% pe venitul total + ~75% pe salariul 1,000 lei

Aceasta este cea mai buna forma de organizare pt a plati impozite cat mai mici?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 18:09, 11 Octombrie 2015
De la 1 ianuarie 2016, pe langa impozitul pe dividende de 16% va mai fi obligatoriu si 5,5% contributie la sanatate.
Multumesc dl. George. Exista alta posibilitate pentru taxe mai mici de 37.5% pe venitul total + ~75% pe salariul 1,000 lei?
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Octombrie 2015
mariusa34, utilizator
In cazul P.F.A. de la 01/01/2016 taxele sunt: 16% impozit, 5.5% C.A.S.S. si 10.5% C.A.S., adica 32%. Daca veniturile sunt foarte mari, de ce nu alegeti sa fiti impozitat pe norma de venit? Veti plati o suma fixa indiferent de cat castigati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii plata cas aminamiriam aminamiriam Buna ziua! Sunt cadru didactic cu 16 ani vechime in invatamant. In anul 2015, salariul meu net nu a depasit 1290 de lei. De la data de 15 septembrie 2015 am ... (vezi toată discuția)
Pfa - cod caen 6201 - facturare client non-ue 2016 RaduB123 RaduB123 Buna ziua, La momentul actual sunt PFA in sistem real(cod CAEN 6201). Ar urma sa inchei un contract de dezvoltare soft cu o firma din afara UE(Canada). Am ... (vezi toată discuția)
Plata cas euroger96 euroger96 Buna seara Sunt PFA din 2004,,nu am cartea de munca inregistrata nicaieri si nu am platit niciodata CAS.Va rog sa ma \'\'luminati\'\' ce plati datorez Fiscului ... (vezi toată discuția)