Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare asociat la SRL ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare asociat la SRL ?

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire.
Detin un mic magazin cu imbracaminte impreuna cu sotia.
Ea este administrator iar eu asociat.

Intrebarea mea este:
Daca ne ocupam de vanzarea produselor doar noi doi, este nevoie ca eu, asociatul, sa fiu angajat in cadrul societatii sau nu ?

Am raspunsuri de la diferite personae, unii spun ca da, altii spun ca daca sunt asociat nu e nevoie.

Ma puteti ajuta cu un raspuns ? Nu vreau sa primesc vreo amenda daca vine vreun control si eu nu ar trebui sa fiu la vanzare.
Puteti avea calitatea de angajati. Nu este obligatoriu sa angajati alte persoane.
Va multumesc pentru raspuns. Eu as vrea sa stiu daca este obligatoriu sa fiu si angajat, sau daca pot sa lucrez in calitate de asociat, cum sunt acum.
Nu este obligatoriu sa fiti angajat la societatea al carei asociat sunteti.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Poti fi la tejghea daca esti asociat, chiar daca nu ai carte de munca. In zona mea era control de la ITM, lua declaratii de la vanzatori si date buletin, la mine cand au aflat ca-s asociat nu s-au mai deranjat. Am carte de munca si le-am zis sa le dau date, dar m-au refuzat, ca nu e nevoie. Nu stiati ca legal daca ai vanzatori la care nu vrei sa le faci carte de munca ii faci asociati cu 1% si pot vinde fara sa iti faci probleme cu ITM-ul in ceea ce priveste Catea de Munca?