avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Anulare casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Anulare casatorie

Buna ziua,
intrebarea mea este simpla: O casatorie care a fost incheiata anul trecut in septembrie( deci are mai putin de 1 an),se poate anula ,sau trebuie asteptat sa se faca anul dupa care urmata procedura la judecatorie?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters30487 , utilizator 00:18, 18 Iulie 2009
Numai daca am regasi anumite imedimente in vederea incheierii unei casatorii valabile am discuta de anularea casatoriei (stare de sanatate , varsta ).
In cazul de fata aceasta poate fi desfacuta prin divort.
Mergeti la judecatorie, intrucat urmeaza si sa faceti partajul.
Confundati anularea casatoriei cu divortul (desfacerea casatoriei).

Sunt doua chestiuni distincte. Nulitatea retroactiveaza, divortul produce efecte doar pentru viitor.
In acest caz , nu se discuta de anularea casatoriei , ci de desfacerea ei.
Si nu este nevoie sa treaca un an pentru a putea introduce actiunea de desfacerea a casatoriei din vina exclusiva a unui sot sau din cupla comuna.
Daca doriti sa desfaceti casatoria prin acordul partilor, trebuie indeplinite 2 conditii:
- sa fi trecut mai mult de 1 an de la incheierea casatoriei;
- sa nu fi rezultat copii minori din casatorie.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2009
Rodica Ciobanu, Avocat
Divortul poate opera oricand , insa trebuie sa existe niste motive temeinice , care vor conduce la ideea unor raporturile de familie defectuoase , care nu vor avea o finalitate fireasca.
Ganditi-va care ar fi acestea ! De partaj am discuta numai daca au fost dobandite in bunuri proprietate in devalmasie , de la data incheierii casatoriei.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Anulare casatoriei. DanielaStanescu DanielaStanescu exista vreo modalitate legala prin care sa pot anula casatoria fara ca sa se ajunga la divort? (vezi toată discuția)
Alucare casatorie - bolnav schizofrenie paranoida niculaucarmen niculaucarmen in ce conditii se poate cere anularea casatoriei dintre doi soti in situatia in care reclamanta este tutorele paratului (paratul fiind diagnosticat cu ... (vezi toată discuția)
Solicitare in instanta pentru anularea casatoriei angajat angajat Ce acte sunt necesare daca doresc sa solicit in instanta anularea casatoriei, deoarece, prin viclenie, sotul meu mi-a viciat consimtamantul la data incheierii ... (vezi toată discuția)