Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Anulare casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Anulare casatorie

Buna ziua,
intrebarea mea este simpla: O casatorie care a fost incheiata anul trecut in septembrie( deci are mai putin de 1 an),se poate anula ,sau trebuie asteptat sa se faca anul dupa care urmata procedura la judecatorie?

Multumesc anticipat
Numai daca am regasi anumite imedimente in vederea incheierii unei casatorii valabile am discuta de anularea casatoriei (stare de sanatate , varsta ).
In cazul de fata aceasta poate fi desfacuta prin divort.
Mergeti la judecatorie, intrucat urmeaza si sa faceti partajul.
Confundati anularea casatoriei cu divortul (desfacerea casatoriei).

Sunt doua chestiuni distincte. Nulitatea retroactiveaza, divortul produce efecte doar pentru viitor.
In acest caz , nu se discuta de anularea casatoriei , ci de desfacerea ei.
Si nu este nevoie sa treaca un an pentru a putea introduce actiunea de desfacerea a casatoriei din vina exclusiva a unui sot sau din cupla comuna.
Daca doriti sa desfaceti casatoria prin acordul partilor, trebuie indeplinite 2 conditii:
- sa fi trecut mai mult de 1 an de la incheierea casatoriei;
- sa nu fi rezultat copii minori din casatorie.
Rodica Ciobanu, Avocat
Divortul poate opera oricand , insa trebuie sa existe niste motive temeinice , care vor conduce la ideea unor raporturile de familie defectuoase , care nu vor avea o finalitate fireasca.
Ganditi-va care ar fi acestea ! De partaj am discuta numai daca au fost dobandite in bunuri proprietate in devalmasie , de la data incheierii casatoriei.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat