Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Fondul de mediu 3%
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Fondul de mediu 3%

Buna ziua,

Am urmatoarea speta: Firma "X" are in obiectul de activitate comert cu deseuri reciclabile feroase si neferoase, dar nu are nici depozit si nici autorizatie de colectare si valorificare. Intentioneaza sa efectueze operatiuni intracomunitare cu deseuri feroase/neferoase reciclabile, cumparand marfa incarcata in camion in depozitul furnizorului (detinator de autorizatie de valorificare) avand ca destinatie cumparatorul din Europa. Firma X verifica calitatea, cantitatea si coordoneaza transportul marfii. Firma X are obligatia de a plati 3%?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Pentru situatia descrisa mai sus nu datoreaza taxe la fondul pentru mediu (in conditiile in care se autorizeaza - altfel speta nu exista)
2. Pentru desfasurarea activitatii de comert cu ridicata al deseurilor si resturilor - CAEN 4677, este necesara detinerea autorizatiei de mediu (chiar daca nu se depoziteaza deseurile)
3. Operatiunile itracomunitare cu deseuri feroase implica informarea ANPM si obtinerea deciziei din partea acesteia precum si completarea anexei 7 si transmiterea acesteia partilor interesate
Komkao Consulting, Consultant protectia mediului