Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu cotizare pensie confirmat de Casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu cotizare pensie confirmat de Casa de pensii

Buna ziua,
asta spune legea:Art. 50
(1) Stagiul de cotizare se certifica asiguratilor, din oficiu, o data la 2 ani, de CNPP si de casele de pensii sectoriale.
(2) Stagiul de cotizare se certifica si la cererea asiguratilor, contra cost. Tariful serviciului respectiv se stabileste anual de CNPP si casele de pensii sectoriale.
A obtinut cineva aceste adeverinte de la Casele de pensii ?#-o
Daca "DA" cum si unde s-a adresat ?
Multumesc.
1. Daca nu ati primit pana acum o astfel de adeverinta cu stagiul de cotizare va adresati Casei de pensii de care apartineti si va fi eliberata gratis.

2. Daca ati primt adeverinta in ultimii 2 ani atunci veti plati o taxa de 15 lei pentru eliberare.

3. Daca sunteti deja pensionar nu se mai elibereaza astfel de adeverinte ca nu mai are rost decat daca ati lucrat pe timpul pensionarii si ati platit contributia la pensie.