avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita CNADNR
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita CNADNR

Buna seara!

In data 18.06.2011 si 19.06.2011, am fost surprins de camerele video ca am condus pe drumurile publice fara a avea rovinieta, am platit cele doua amenzi, dar nu am platit si contravaloarea tarifului de despagubire de 28 de euro (56 euro pt. ambele amenzi).

Astazi, 12.10.2015, am constatat intamplator ca soldul meu de la banca este pe minus pt. suma de 690 de lei. Am luat legatura cu cei de la banca, care mi-au comunicat ca am o poprire pe cont de la o doamna executor si cam atat. Tot azi, am luat legatura si cu doamna executor care mi-a explicat pt. ce am poprire pe cont, i-am cerut sa-mi trimita pe mail, date despre dosarul meu de executare.

In acest mini "dosar", am o hotarare judecatoreasca care dispune executarea mea pt. suma de 56 de euro. datata din 21.01.2015

O incheiere de stabilire a cheltuielilor de executare datata din 09.04.2015 in care imi spune ca trebuie sa platesc 247 lei contravaloarea celor doua roviniete, respectiv cei 56 de euro, 40 lei taxe judiciare, 124 lei taxe postale, 31 lei onorariu executor si 248 lei onorariu consultanta executare, In total 690 de lei. (in josul paginii imi spune ca onorariul este de pana la 10% din creanta si consultanta este de pana la 200 lei. si ca pot face recurs in 5 zile de la comunicare)

O somatie de plata datata din 03.07.2015.

Mentionez ca in anul 2012 eu mi-am schimbat domiciliul din sectorul 3 in sectorul 6, in acesti 4 ani de cand am primit amenzile, nu am primit nimic de la adiministratia financiara sau de la vrun executor judecatoresc. Iar incheierea de stabilire a cheltuielilor de executare si somatia de plata au fost trimise pe vechea adresa.

Intrebarile mele sunt:

-Se mai poate face contestatie la sumele exorbitante cerute de executor? In conditiile in care eu am luat la cunostinta abia astazi?
-contestatie la executarea silita.

Din cate am inteles tariful de despagubire de 28 euro prin care CNADNR solicita plata rovinietei de 2 ori, a fost desfiintata de legea nr. 144/2012

Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Cine raspunde? dogarudobra dogarudobra sora mea a dat masina proprietate baiatului ei care a circulat fara rovinieta a primit in 2011, 3 amenzi pe care sora mea le-a platit in 2013 acum ... (vezi toată discuția)
Executare silita din partea directiei regionale de drumuri si poduri cu amenda platita la termen albatros64 albatros64 Buna ziua! as avea si eu o problema legata de plata amenzilor privind rovigneta. Acum trei ani,am fost surprinsa circuland pe drumul public,fara rovigneta in ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta simoc_adina simoc_adina Buna ziua Asi dorii o lamurire in privinta unor amenzi de rovinieta din anul 2011. Am circulat timp de 6 luni (iulie - decembrie ) fara rovinieta, din ... (vezi toată discuția)