Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil versus remuneratie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil versus remuneratie concediu postnatal

Buna ziua!
Nu stiu pentru ce sa optez. Situatia este urmatoarea:In perioada 03.10.2014 - 01.09.2015 am fost in concediu fara plata pentru cresterea copilului (am prelungit anul 1 de crestere cu 1 an fara plata). Din 02.09.2015 am facut cerere de revenire la serviciu si am intrat in aceeasi zi in concediu de maternitate (copilul s-a nascut pe 2.09). Primele 42 de zile am luat postnatal, conform legii. Dupa cele 42 de zile nu stiu daca sa iau, in continuare pana la 126 de zile, concediu postnatal sau sa depun dosarul pentru indemnizatie.Nu stiu cum ar fi mai avantajos pentru mine. Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil (in cazul de fatza)? Va multumesc!
1. Daca nasterea copilului a avut loc in septembrie 2015 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.

2. Perioada de concediu fara plata pentru cresterea copilui de la 1 an la 2 ani este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC 2.

3. - Indemnziatia pentru CCC2 este de 85% din mediac veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) asa cum v-am arata mai sus.
- Deoarece in perioada octombrie 2014 - august 2015 ati fost in concediu fara plata pentru cresterea copilului (deci nu ati avut venituri) veti avea o indemnizatie pentru CCC2 de 600 lei lunar (care este minimul indemnizatiei).
- Chiar daca luati sau nu in continuare concediul de maternitate (lauzie = postnatal) indemnizatia pentru CCC2 va fi aceeasi, de 600 lei lunar.
Daca iau concediu postnatal (toate cele 126 zile),cum se va calcula remuneratia aferenta concediului postnatal?
Pentru calculul indemnizatiei de concediu de maternitate sunt necesare veniturile realizate in cele 6 luni anterioare.
In cazul dvs., fiind in concediu fara plata pentru cresterea copilului, conform art.6 din OUG nr. 111/2010, aceasta perioada este considerata perioada asimilata stagiului de cotizare, contributia la sanatate fiind achitata din FNUASS, la nivelul salariului minim brut pe tara.

Total venitui 6 luni anterioare = 1050 x 6 = 6300
Total zile lucratoare in cele 6 luni anterioare = 22 mar + 21 apr + 20 mai + 21 iun + 23 iul + 21 aug = 128 zile
media zilnica = 6300 / 128 = 49,21 - se mentine constanta pe toata durata concediului de maternitate

Calcul fluturas septembrie 2015:

indemnizatie maternitate = 21 zile x 49,21 x 85% = 878
Total brut lunar = 878
CAS = 89 lei / 22 zile x 21 zile = 85 lei (concediu medical din 02.09.2015)
Salariu net lunar = 878 - 85 =793 lei

Calcul fluturas octombrie 2015:

indemnizatie maternitate = 22 zile x 49,21 x 85% = 920
Total brut lunar = 920
CAS = 89 lei
Salariu net lunar = 920 - 89 =831 lei

Indemnizatia de maternitate este scutita de impozit, somaj si asigurare de sanatate.
Indemnizatia primita este mai mare decat cei 600 lei pentru CCC, deci ar fi mai rentabil pentru dvs. sa beneficiati de toate cele 126 de zile de concediu de maternitate, apoi sa intrati in CCC.
Va multumesc!