Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie medicala-cont in banca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie medicala-cont in banca

Este vorba despre o problema pe care o are o persoana in varsta in speta o matusa care este pensionata medical cu pensie sub 700 ron si care a avut un cont in banca dar pe care l-a inchis intrucat medicul de familie i-a transmis ca daca doreste sa ramana in starea actuala de pensionat medical nu trebuie sa aiba cont curent in banca de aceea dumneaei si l-a desfiintat.Este reala o asemenea situatie sau medicul respectiv nu stia sigur .Dupa mine situatia medicala specifica stabileste ca o persoana este incapabila sa efectueze un serviciu normal si de aceea este pensionata medical.Va rog frumos daca exista cineva sa ma lamureasca.Dau cu mare placere FUNDA.=D>
1. - Nu stiu de unde a scos medicul asa ceva.
- Sa va spuna baza legala a afirmatiilor sale.

2. Pe medic nici nu trebuie sa-l intereseze cum primeste un pensionar pensia (prin posta, in cont, pe card).
buna, intrebarea ce boala are doamna daca se poate sa scri si nu e ceva ce nu doresti sa se afle , ca eu am ceva raspunsuri ....
negru daniel:

Ce importanata are diagnosticul in a primi pensia in cont sau prin posta?
nu neaparat ca are importanta , dar in romania se gasesc ,,desteptii" care sa inteleaga ei legea cum este si acest doctor, eu presupun doar nu zic sigur ca doamna are probleme medicale mintale ceva de genu iar doctorul a dedus el ca e destept cum ziceam ca daca doamna se descurca sa scoata bani din cont atunci e sanatoasa sa mearga si la munca , doar de acea intrebam ca daca nu e ceva legat de boala mentala atunci sigur acel doctor navea ce comenta , si ar mai fi o intrebare asa in general oare de unde stia doctorul ca dansa ia pensia pe card ???? vedeti astea sunt niste absurditati de care se lovesc oameni bolnavi din romania
O alta intrebare,doamna despre care am pomenit poate primi retete compensate 90 la suta?In conditiile in care are pensia amintita,specific ca boala respectiva nu are nicio conotatie mintala.