Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon plati in numerar persoana juridica-persoana ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon plati in numerar persoana juridica-persoana fizica

Buna ziua,
O societate comerciala are de achitat unei persoane fizice o suma de 80.000 lei in baza unui contract de vanzare-cumparare teren.
Plata se poate face in totalitate in numerar?
Legea 70/2015 face referire doar la "Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele din categoriile enumerate, către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări" nu si la transferul de proprietate.
Platile fragmentate in numerar catre persoane fizice,pentru tranzactii mai mari de 10.000 lei sunt interzise.
Daca in contractul de vanzare cumparare este specificat ca se plateste in rate,se poate.Trebuie avut in vedere faptul ca nu se poate depasi plafonul de 10.000 lei plati cu numerar zilnic,indiferent cate plati aveti de facut