Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cumparare masina persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cumparare masina persoana fizica

O persoana juridica vrea sa cumpere o masina de la o persoana fizica....care nu are cont in banca ....cum poate plati suma ce depaseste 10000 lei catre aceasta??
Nu poate, persoana fizica trebuie sa isi deschida cont bancar.

Legea 70/2015:

Art. 1. - (1) Operaţiunile de încasări şi plăţi efectuate de persoane juridice, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, liber profesionişti, persoane fizice care desfăşoară activităţi în mod independent, asocieri şi alte entităţi cu sau fără personalitate juridică de la/către oricare dintre aceste categorii de persoane se vor realiza numai prin instrumente de plată fără numerar, definite potrivit legii.

Art. 4.
(4) Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.
Ioan Petru Butariu, Contabil