avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general credit pe termen lung
Discuție deschisă în Contabilitate în general

credit pe termen lung

daca dobanda unui credit pe termen lung o inregistrez in 666 , este corect ? Rata o inregistrez ;1621 = 512. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioana Constantin , Contabil 13:09, 18 Iulie 2009
narcis1974g a scris:

daca dobanda unui credit pe termen lung o inregistrez in 666 , este corect ? Rata o inregistrez ;1621 = 512. Multumesc


Dobanda la impumuturile pe termen lung se inregistreaza de regula mai intai in 1682.
1682 = 512
666=1682
5124 “Conturi la banci in devize"= 1621 “Credite bancare pe termen lung”
666 “Cheltuieli privind dobanzile” = 1682 “Dobanzi aferente creditelor bancare pe termen lung”
1621 “Credite bancare pe termen lung” = 5124 “Conturi la banci in devize”
1682 “Dobanzi aferente creditelor bancare pe termen lung" = 5124 “Conturi la banci in devize”

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea in contab. a unui credit bancar kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O societate a luat un credit de la o banca, pe care i-l va rambursa in 36 de luni, in rate egale. Cum se inregistreaza in contabilitate? ... (vezi toată discuția)
Linie credit transformata in credit cu rata lunara Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Am avut o linie de credit care se va transforma in credit cu rate lunare pe o durata de 48 luni ? Care este inregistrarea contabila in ce cont ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila credit pe termen lung Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog am un contract de credit in care se secifica ca este utlizat 100% pentru investitii ( constructie sediu social ) . Pe ... (vezi toată discuția)