avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum ies din postura de asociat in firma?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum ies din postura de asociat in firma?

Sunt unul dointre asociatii minoritari dintr-o firma (SRL) si as vrea sa ies din aceasta postura, insa asociatii nu vor sa-si dea acordul si nu vor sa inregistreze cererea mea si nic sa convoace Adunarea Generala. Multumesc!

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale angelmind angelmind Buna ziua ! Am nevoie de putin ajutor . Sunt asociat minoritar si administrator intr-un srl . Firma a incetat activitatea , eu vreau sa inchid acest srl dar , ... (vezi toată discuția)
Tranzactie renuntare litigiu comercial lezand dreptul asociatului minoritar siron siron Sunt asociat minoritar intr-un SRL cu doi asociati. Societatea este in curs de a incasa prin titlu executoriu o suma importanta de bani dintr-un litigiu ... (vezi toată discuția)
Convocarea adunarii asociatilor bogdanc bogdanc buna ziua un srl cu doi asociati 50-50 procent din firma din care unul este si administrotor. asociatul administrator refuza sa convoace adunarea ... (vezi toată discuția)