Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La ce ORA se incarca instalatiile de caldura ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La ce ORA se incarca instalatiile de caldura ?

In data de 13 octombrie 2015 s-au incaracat installatiile de caldura (caloriferele in bloc) in jur de ora 9.00-10.00, in felul acesta am inundat vecinul de jos pentru ca a cedat o teva, teava mea care pleaca din calorifer.

Nu trebuia sa se faca aceasta incarcare de instalatii dupa ora 17.00, cand este toata lumea acasa ?

p.s. Cine este vinovat / raspunde pentru reparatiile vecinului, EU sau Asociatia ?

p.s.2 Anuntul a fost facut dar nu au specificat ora, dar nu cred ca conteaza, ideea este ca au dat drumul dimineata si nu dupamiaza cum este normal..

Va multumesc pentru raspuns...
EPE, utilizator
Pentru raspuns la obiect este necesar sa furnizati date relevante
Legal ,furnizorul de utilitati agent termic are obligatia sa informeze asociatia de proprietari ca in ziua X urmeaza sa se asigure agent termic
Nu ati precizat circumstantele in care dv ati inundat vecinul
Ati avut interventii la instalatia interioara si nu au fost inchise vanele de tur/retur calorifere,a cedat instalatia de alimentare ?
Instalatia de alimentare agent termic este compusa din instalatie parte comuna si parte individuala
Conditionat de instalatia care a generat inundatia urmeaza ca prejudiciul sa fie suportat fie de catre asociatia de proprietar ,fie de catre proprietar
Nu am avut interventii la instalatie, a cedat teava... parte individuala.. dar au dat drumul la apa dimineata, nu trebuia dupa orele 17.00 cand este toata lumea acasa ?
In cazul in care inundatia a provenit de la o defectiune a instalatiei dvs nu poate fi trasa la raspundere asociatia de proprietari.
In ceea ce priveste ora la care se incarca instalatia, nu cred ca exista reglementata o anumita ora, de obicei se anunta data la care se va pune in functiune pentru a fi deschise caloriferele sa nu ramana aer in interior.
Nu trebuiau sa se faca probe in timp ce este toata lumea acasa, adica dupa ora 16.00/17.00 ?

Se da drumul la apa pe instalatii cand vrea administratorul, nu exista o conditie ceva ?
Dupa un an de zile, cat nu au mai fost tevile verificate si pline cu apa nu trebuie sa se faca o proba ceva ?
EPE, utilizator
HG nr 1588/2007 ART. 12
Proprietarii membri ai asociatiei, pe lânga drepturile si îndatoririle prevazute în statutul
asociatiei de proprietari, au si urmatoarele drepturi si obligatii:

B. Obligatii:
a) sa mentina în bune conditii proprietatea individuala, apartamentul sau spatiul cu alta
destinatie decât aceea de locuinta, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate
încalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala al celorlalti
proprietari din condominiu;

Nu exista dispozitie in vigoare care sa dispuna intervalul orar de asigurare agent termis
In speta dv,va revenea obligatia sa verificati starea tehnica a instalatiei aferente proprietatii
Apreciati ca inundatia s-a produs in raport de ora sau de starea tehnica a instalatiei individuale ?
Daca se dadea drumul la agent la h 16-17,nu v-ati fi confruntat cu aceiasi situatie?