Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren de pe persoana fizica pe firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren de pe persoana fizica pe firma

Buna ziua,
Am o intrebare. As dori sa vand un teren de 1500 mp de pe persoana fizica pe firma care este tot pe numele meu si as vrea sa ca pretul sa fie de 300.000 lei desi terenul nu valoreaza atat. Bineinteles ca suma va achitata de firma pe persoana fizica prin transfer bancar, ideea este daca pot avea probleme cu cei de la ANAF din cauza pretului prea mare trecut in contractul de vanzare cumparare. Multumesc anticipat
Alternativa:

- Daca pretul de tranzactie este mai mic decat "pretul pietii" (oricum taxarea la legalizare se face cf. Grilei Notarilor), ANAF (caruia Notarul este obligat sa-i raporteze tranzactiile mai mari de 5.000 Euro) se poate intreba daca nu faceti evaziune fiscala prin micsorarea impozitului datorat pe tranzactie;

- Daca pretul de tranzactie este mai mic decat "pretul pietii", inseamna ca Dvs. prejudiciati interesele societatii comerciale printr-un management incorect (daca nu chiar nelegal) si deci ANAF poate sa va acuze de evaziune fiscala prin reducerea impozitului datorat de SC.

Cel mai bine comandati o expertiza tehnica evaluatorie, extrajudiciara, care sa stabileasca independent si profesionist valoarera de piata a terenului.

PS.
vezi: [ link extern ]
legalmgm, utilizator
valoarea de piata este undeva la 15000 lei maxim
Nu cred ca ati inteles ce am vrut sa zic. Deci valoarea terenului in expertiza notarului este pana in 10.000 lei. Pe piata terenul se vinde cu maxim 15.000 lei. Eu vreau sa il vand de pe persoana fizica pe firma la pretul de 300.000 lei care este de 20 de ori mai mare decat pretul pietei
Asta s-ar cam numi spalare de bani. Iara vor fi probleme cu ANAF pentru ca terenul se va amortiza si vor exista cheltuieli nereale deci ...
Pfff... Se amortizeaza terenul cand o sa zboare stiuca.
Si in alta ordine de idei, notarii raporteaza tranzactii le cu NUMERAR mai mari de ...ori in mesaj a spus clar ca plata se face prin transfer bancar.

Asa.. la subiect acum. ANAF poate sa reconsidere tranzactia daca va considera la un eventual control ca aceasta nu reflecta intradevar realitatea economica.
Eu as zice ca s-au scos nejustificat banii din firma pentru a fi pusa in dificultate (sau in imposibilitatea de a-si plati datoriile) sau alte asemenea consideratii ce pot fi facute mai ales ca terenul si firma sunt ale dumneavoastra este o tranzactie intre persoane afiliate. In plus cand acest teren va fi vandut de catre firma, aceatsa va avea o pierdere nejustificat marita, adica diminuarea profitului si a impozitului ce i s-ar fi cuvenit statului ...

Destule probleme se pot ivi..

Daca te intereseaza sa faci tranzactia si sa nu ai probleme ar trebui facuta evaluarea terenului de un evaluator autorizat care sa stabileasca pretul pietei, indiferent de grila notarilor si atunci.. adica sa evalueze corect, ca daca stabileste si el pretul pietei la 300000 o sa aveti ambii probleme.