Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Acte auto Franta
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Acte auto Franta

Buna ziua, doresc sa cumpar un autoturism importat din Franta pe firma, iar vanzatorul mi-a zis ca masina nu are certificat de inmatriculare francez in original, ci are o copie conforma cu originalul deoarece s-a schimbat procedura si certificatul este oprit in Franta pentru a nu a mai fi trimis de catre autoritatile romane in Franta dupa inmatriculare. Este adevarat? Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Pentru inmatriculare aveti nevoie in original de certificatul de inmatriculare din Franta. Daca nu il aveti veti da o declaratie notariala si veti specifica faptul ca nu la-ti primit. La Registrul Auto Roman se va putea face operatiunea dar veti intampina greutati la inmatriculare ( politie). Se asteapta foarte mult.
Trebuie sa luati in considerare si faptul ca va asumati un risc. ( nu este normal lipsa lui)
Atentie sporita cu astfel de situatii,care de regula se aplica la vehicule implicate in evenimente rutiere soldate cu avariere auto care nu mai asigura siguranta circulatiei pe drumurile publice,motiv pentru care anumite state nu mai accepta reintroducerea vehiculului respectiv in circulatie