avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu propietate cu sapte mostenitori si intabulare si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu propietate cu sapte mostenitori si intabulare si desparcelare teren fanete

buna ziua,am mostenit dupa tatal meu o parcela de 600mp pe care doresc sa o intabulesc pentru a putea vinde si am ceva probleme.

este vorba de un teren de 7200mp ne intabulat pe care lau mostenit 7 persoane dupa ce a murit bunica lor, pe acest teren exista titlu de propietate,certificat mostenitor si act de dezmembrare si partaj succesoral si o schita cu terenul impartit la cei 7 propietari (plan de dezmebrare )toate facute 1999.12.15 pe care sunt trecuti cei 7 propietari inclusiv tatal meu caruia ia revenit 600mp din acel teren unul dintre cei 7 propietari a reusit sa iese din indiviziune prin instanta si sa se separe de ceilanti,eu am dorit sa inatabulesc cei 600mp primiti mostenire de la tatal meu si topograful mi-a spus ca trebuie intabulat tot terenul de 7200mp mai putin cel care a reusit sa iese din indiviziune si dupaia facuta desparcelarea la notar daca ceilanti 6 sunt de acord,problema este ca o sora dea tatalui meu nu vrea sa se prezinte la notar petru semnarea dezmebrari acelei parcele de 7200mp

cum pot face sa intabul acel teren daca unu intre cei 6 propietari nu vor sa se prezinte la notar si cum asi reusi alfel sa vand acel teren

Alte discuții în legătură

Plan cadastral mia26maria mia26maria Va rog sa mi spuneti daca se poate face cumpararea unei parti din o parcela intabulata dar fara sa aiba facute masuratorile in teren ? Pot sa parcurg eu acest ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare teren manuelah manuelah va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat...la sfarsitul lunii februarie am mers la notar sa fac succesiunea dupa tatal meu decedat, pentru o casa la tara si ... (vezi toată discuția)
Intabulare pe teren Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata , Am cumparat,in fata notarului public ( Deci,am contract de vanzare-cumparare!) , un teren.Proprietarul mi-a vandut defapt o parte ... (vezi toată discuția)