Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... camere de supraveghere intreprinderi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

camere de supraveghere intreprinderi

Buna ziua,
Conducerea unei soc. comerciale intentioneaza sa monteze camere de supraveghere in interiorul unei hale de productie,pentru a urmari operatorii care lucreaza la masini.Este legal?

Multumesc.
"Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. Totodata, angajatorii n-au voie nici sa ia amprentele salariatilor pentru intocmirea pontajului. Cei care procedeaza in acest fel pot fi amendati pentru incalcarea legii. "
www.avocatnet.ro/content/art...
Cu toate acestea,conducerea unitatii este hotarata sa monteze camere de supraveghere.Noi ce putem face daca nu suntem de acord?

Multumesc!
Puteti sesiza Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]