avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendare permis

Buna ziua,
Eram cu masina oprit inafara carosabilului din cauza unei explozii la roata iar eu eram afara din masina si incercam sa repar roata in momentul in care un echipaj de politie a oprit si mi-a cerut actele inclusiv permisul in conditiile in care eu nu ma aflam la volan(eram langa masina). M-au pus sa suflu si in echilotest care a iesit pozitiv cu o concentratie de 0.60 in aer. M-au dus si la recoltare de probe de sange iar permisul mi-a fost retinut.
Intrebarea mea este urmatoare: echipajul de politie avea vreun drept sa ma puna sa suflu in echilotest, sa ma duca sa-mi recolteze sange si sa-mi ridice permisul de conducere in conditiile in care eu nu ma aflam la volan! si nici nu m-au oprit in trafic, eram cu masina pe marginea soselei incercand sa schimb roata.
In asteptarea unui raspuns,
Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Vineri, 23 Octombrie 2015
ACManuela, utilizator

Alte discuții în legătură

Posibila ridicare abuziva permis ACManuela ACManuela Buna ziua, Eram cu [b]masina oprit inafara carosabilului [/b]din cauza unei explozii la roata. La un moment dat, a venit un echipaj de politie care a oprit ... (vezi toată discuția)
Buna alex_17xxx alex_17xxx care poate fi urmarile finale la un dosar penal in care sunt implicat ca inculpat, adica am condus pe drumurile publice in stare de ebrietate,avand alcoolemia ... (vezi toată discuția)
In anul 2018 am avut un accident in germania , fara victime , ... Anonim9705 Anonim9705 In anul 2018 am avut un accident in Germania , fara victime , dar sub influenta alcoolului . Mi-a fost suspendat permisul , trimis in Romania unde am avut ... (vezi toată discuția)