Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendare permis

Buna ziua,
Eram cu masina oprit inafara carosabilului din cauza unei explozii la roata iar eu eram afara din masina si incercam sa repar roata in momentul in care un echipaj de politie a oprit si mi-a cerut actele inclusiv permisul in conditiile in care eu nu ma aflam la volan(eram langa masina). M-au pus sa suflu si in echilotest care a iesit pozitiv cu o concentratie de 0.60 in aer. M-au dus si la recoltare de probe de sange iar permisul mi-a fost retinut.
Intrebarea mea este urmatoare: echipajul de politie avea vreun drept sa ma puna sa suflu in echilotest, sa ma duca sa-mi recolteze sange si sa-mi ridice permisul de conducere in conditiile in care eu nu ma aflam la volan! si nici nu m-au oprit in trafic, eram cu masina pe marginea soselei incercand sa schimb roata.
In asteptarea unui raspuns,
Va multumesc anticipat!
ACManuela, utilizator