Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma

Cum as putea sa inchid o firma in situatia in care am solduri : mijloace fixe , marfuri ,tva neexigibil la marfa din stoc si adaos comercial , clienti si .fara datorii la buget.
In capitalul social figureaza si spatiul comercial , adus ca aport in societate de catre administrator.As dori sa scap de fima dar nu am posibilitate sa lichidez soldul de marfa ,.Soldul mijloacelor fixe se compune din spatiul comercial si 2 masini.
Cu spatiul comecial cum se procedeaza si cu 2 auto amortizate integral.Spatiul comecial nu este amortizat integral.
Procedati la dizolvarea voluntara a firmei la regsitrul comertului. Bunurile fimei vor intra in proprietatea asociatilor corespunzator cotei de participare la capitalul social.
multumesc pentru raspuns.
Va rog sa imi spuneti pentru bunurile firmei care intra in posesia asociatilor ce taxe si impozite se platesc ( si la stocul de marfa ).
multumesc .