Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatii ale locatarilor care locuiesc la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatii ale locatarilor care locuiesc la bloc

Dores sa fac o izolatie la acoperisul apartamentului situat la etajul 4.
Unul dintre locatari care locuieste la etajul 2 nu doreste sa participe cu cota parte
din bani pe motiv ca pe el nu il afecteaza.
As dorii sa stiu legal trebuie sa participe si cu ce cota parte?
Daca cel care locuieste la etajul 4 trebuie sa contribuie cu o suma mai mare sau
suma se imparte in mod egal la toti locatari de palier.
Mentionez ca apartamentele au aceasi metri patrati de la parter la etajul 4.
Cum ai pot determina pe toti locatarii sa participe financiar.
Legal sunt obligati?
Acoperisul este parte comuna a imobilului de locuit in comun,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Nu este de preferat executarea de hidroizolatii partiale care nu beneficiaza de garantie si nu asigura efectul scontat
Toti proprietarii au obligatia legala prevazuta de disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 sa achite lunar cotele de intretinere inclusiv parti comune
Pentru executarea hidroizolatie terasa,sesizati oficial presedintele de asociatie
Executia unei hidroizolatii implica fonduri financiare substantiale
De regula lucrarile care necesita fonduri financiare mari,sunt votate de adunarea generala,
care se convoaca cel putin o data pe an,de regula in primul trimestru,cand se voteaza bugetul de venituri si cheltuieli si se hotarasc lucrarile necesare pentru buna functionare parti comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun