avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil pentru studente
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil pentru studente

buna ziua!am si eu o intrebara,sunt insarcinata in 34 saptamani,nu am lucrat in tara ci doar in italia cu contract 8 luni de zile.in prezent sunt studenta la feg,anul doi.Recent am citit un articol in care scria ca si studentele vor primi indemnizatia de crestere in valoare de 600 ron pe luna.este adevarat?daca da,ce acte sunt necesare si unde se depun?In caz contrar ce pot face?sotul meu a lucrat si el un an in italia cu contract,in tara doar 4 luni si acum avem infiintat o intreprindere familiala.ne poate ajuta cu ceva acest if in obtinerea indemnizatiei?va multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: adryanutza , utilizator 14:06, 21 Iulie 2009
Buna ziua.
Conform OUG 148/2005,
Stagiul de cotizare de 12 luni anterioare datei nasterii copilului poate fi constituit si din:
j) au lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de România cu alte state;
m) urmează cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar şi universitar, organizat potrivit legii, frecventate fără întrerupere. Sunt exceptate de la această obligaţie persoanele care au întrerupt cursurile din motive medicale
de la 1 iunie se pot lua indemnizatia de 600 ron elevele sau studentele.regulamentu o sa intre in vigoare lunile urmatoare dar pot intra tote fetele kre au nascut dup 1...de acte te interesezi la sediu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doctoranzii cu frecventa pot beneficia de indemnizatie de cresterea copilului dorottya dorottya Buna ziua, Sunt doctoranda cu frecventa fara intreruperea studiilor si as vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de cresterea copilului. Dupa cum ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani adigaspar adigaspar Eu sunt angajat in acelasi loc de munca de mai mult de 12 luni consecutiv. Copilul se va naste peste o luna, eu sunt tatal si vreau sa beneficiez de acest ... (vezi toată discuția)
Sunt studenta in anul iii si sunt insarcinata, pot beneficia de indemnizatie pentru ccc? mariaflorina mariaflorina as dorii sa stiu daca in situataia in care ma aflu pot beneficia de indemnizatia pt maternitate...sunt studenta in anul III la o universitate privata (Dimitrie ... (vezi toată discuția)