Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cod penal -legea 10
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cod penal -legea 10

cine poate sa ma lamureasca?pentru ca nu mai inteleg nimic.pe data de 17 februarie2009 s-a aprobat de catre Parlament ordonanta 73/2008 in care se spune ca noul cod penal v-a intra in vigoare la 1 septembrie 2009. a fost publicata in MO din 20 februarie 2009.Legea 10 a aparut in MO nr.105/20.02.2009.
Care nou cod penal? asteptati ca nu e clar pentru nimeni...#-o
este vorba de ordonanta de urgenta pentru prorogarea termenelor de intrare in vigoare a Legii nr. 301/2004 - Codul penal si a Legii nr. 294/2004 privind executarea pedepselor si a masurilor dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 440 din 12/06/2008 , insa intre timp Guvernul si-a asumat raspunderea pentru un alt cod, deci, nu se stie ce se va intamplam cu legea 301/2004B-)
E vorba de Codul Stanoiu care va fi abrogat prin noul C.penal.Codul stanoiu nu se va aplica niciodata, dar mai stii?
Ati sesizat corect. Au fost interventii ale lui Predoiu care a explicat aceasta situatie.
Avocatnet a publicat mai multe informatii pe teama asta