Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

Buna ziua,
am suspendat un CIM al unui salariat si astazi 26.10.2015 este ultima zi de suspendare... cand trebuie sa fac decizia de incetare a suspendarii CIM si trimiterea lui la ITM prin revisal? o consider ca o modificare de CIM avand o perioada de 20 zile pt a trimite la ITM ?
multumesc anticipat
data incetarii supenadrii c.i.m. = data sfarsit supendare = 26.10.2015

Nu exista un termen expres prevazut in HG nr.500/2011 pentru transmiterea incetarii suspendarii ... parerea mea este ca sunt aplicabile prevederile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011, in acest sens.

Art.4 din HG 500/2011
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca inteleg eu bine pot face si astazi modificarea in revisal si trimiterea la ITM a incetarii suspendarii CIM mai ales ca salariatul a reluat astazi activitatea... multumesc
Da, puteti face astazi modificarea in REVISAL si tot astazi s-o transmiteti la ITM.