avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

Buna ziua,
am suspendat un CIM al unui salariat si astazi 26.10.2015 este ultima zi de suspendare... cand trebuie sa fac decizia de incetare a suspendarii CIM si trimiterea lui la ITM prin revisal? o consider ca o modificare de CIM avand o perioada de 20 zile pt a trimite la ITM ?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:26, 26 Octombrie 2015
data incetarii supenadrii c.i.m. = data sfarsit supendare = 26.10.2015

Nu exista un termen expres prevazut in HG nr.500/2011 pentru transmiterea incetarii suspendarii ... parerea mea este ca sunt aplicabile prevederile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011, in acest sens.

Art.4 din HG 500/2011
...
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
....
Ultima modificare: Luni, 26 Octombrie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca inteleg eu bine pot face si astazi modificarea in revisal si trimiterea la ITM a incetarii suspendarii CIM mai ales ca salariatul a reluat astazi activitatea... multumesc
Da, puteti face astazi modificarea in REVISAL si tot astazi s-o transmiteti la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie suspendare cim concediu fara salar? tina1234 tina1234 Buna seara! Pentru suspendarea unui cim in perioada 01.12.2014 - 28.02.2015 cand se transmite Revisal? Stiu ca suspendarea unui cim se transmite in Revisal in ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare cim. la ce data se opereaza in revisal ? noiembriesm noiembriesm Buna ziua. 1) La ce data transmiteti revisalul incetarea unei suspendari ? 2) Daca trebuie sa transmiteti revisalul intr-o zi nelucratoare, cum procedati ? ... (vezi toată discuția)
Data suspendare cim lucica21 lucica21 buna ziua. am un cim suspendat pe perioada 03.12.2013-06.12.2013 cand fac incetarea suspendarii in revisal? in data de 06.12 .2013 sau in ... (vezi toată discuția)