Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ASOCIAT UNIC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ASOCIAT UNIC

potrivit dispozitiilor art 196 indice 1 alin. 3 din L 31/1990 Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
In contractul de munca ce functie v-a avea?
in primul rand, draga coleg, "va avea" e la timpul viitor si se scrie legat!X-(

Functia trecuta in contract va fi cea de administrator ( fiind asociat unic, indeplineste si prin Actul Constitutiv aceasta functie).
Nu e obligatoriu sa fie cea de administrator
In calitate de administrator primeste o indemnizatie de conducere, iar in calitate de angajat va primi un salariu.
Deci in CIM va fi trecuta functia de DIrector General, Manager etc...
Asta dupa opinia mea, care nu este infailibila.
Codul COR este 241939- administrator societate comerciala, conditie obligatorie studii superioare,neîndeplinirea ei fiind sanctionata cu nulitatea absoluta.
uac a scris:

Codul COR este 241939- administrator societate comerciala, conditie obligatorie studii superioare,neîndeplinirea ei fiind sanctionata cu nulitatea absoluta.

Imi puteti furniza suportul legal pentru ce ati afirmat mai sus?