avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ASOCIAT UNIC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ASOCIAT UNIC

potrivit dispozitiilor art 196 indice 1 alin. 3 din L 31/1990 Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
In contractul de munca ce functie v-a avea?
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 10:26, 21 Iulie 2009
in primul rand, draga coleg, "va avea" e la timpul viitor si se scrie legat!X-(

Functia trecuta in contract va fi cea de administrator ( fiind asociat unic, indeplineste si prin Actul Constitutiv aceasta functie).
Nu e obligatoriu sa fie cea de administrator
In calitate de administrator primeste o indemnizatie de conducere, iar in calitate de angajat va primi un salariu.
Deci in CIM va fi trecuta functia de DIrector General, Manager etc...
Asta dupa opinia mea, care nu este infailibila.
Codul COR este 241939- administrator societate comerciala, conditie obligatorie studii superioare,neîndeplinirea ei fiind sanctionata cu nulitatea absoluta.
uac a scris:

Codul COR este 241939- administrator societate comerciala, conditie obligatorie studii superioare,neîndeplinirea ei fiind sanctionata cu nulitatea absoluta.

Imi puteti furniza suportul legal pentru ce ati afirmat mai sus?

Alte discuții în legătură

Angajati srl nicoletastoian11 nicoletastoian11 Buna ziua, In cadrul unui SRL al carui asociat unic este si administrator, acest asociat unic se poate angaja in cadrul propriului SRL? Poate avea si alti ... (vezi toată discuția)
Angajare admnistrator teo.madalina teo.madalina Pot sa angajez un admnistrator la firma lui?,mentionez ca este admnistrator unic. Este calificat profesional pentru profilul la care are deschisa firma, pot ... (vezi toată discuția)
Decizie incetare cim cu art. 56 lit. h camilucaci camilucaci Tatal meu a fost administratorul unui SRL angajat cu CIM. Anul trecut Asociatul unic al SRL s-a gandit sa il schimbe si l-a revocat din funtie la registrul ... (vezi toată discuția)