Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Investitii bursa ironfx
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Investitii bursa ironfx

se poate actiona impotriva unui broker de investitii pe bursa, sau a celor care fac recrutarea de investitori? care sunt sansele de reusita, avand in vedere ca majoritatea au sediul in tari ca Cipru, Malta, etc? Reprezentantii lor din Romania pot fi trasi la raspundere?
Faptele care sunt clar escrocherii (de ex. fraude Ponzi) sunt pasibile de pedeapsa iar a fi complice la astfel de infractiuni poate fi pedepsit. Pentru a fi complice este nevoie de a dovedi faptul ca brokerul cunostea in mod clar ca era vorba de o escrocherie si a actionat cu intentia de a obtine foloase necuvenite. Sesizarea acestor fapte o puteti face la organele de Politie din tara in care a activat brokerul, eventual ele vor fi mai departe trimise spre cercetare autoritatilor din tara in care-si avea sediul bursa.

Nu orice afacere proasta este escrocherie, iar cand omul joaca la bursa nu exista niciun fel de garantii ca va avea profit si nici garantii ca nu-si va pierde toti banii investiti. Ceea ce poate fi azi actiune profitabila maine poate fi hartie igienica, chiar daca nu s-a comis nicio infractiune.

In ce priveste IronFX vedeti [ link extern ]

Eu nu-mi asum raspunderea pentru ce au scris tertii acolo.
Multumesc pentru raspuns,
Mi-am dat seama ca este foarte putin probabil sa imi pot recupera investitia. Riscurile le cunosteam, insa, pierderea a venit in urma refuzului de a suplimenta investitia. Suma a fost pierduta in circa 30 sec.- 1 min., chiar daca la inceputul colaborarii m-au asigurat ca nu se va tranzactiona toata suma.

Chiar daca nu pot recupera banii investiti, poate reusesc sa pot ajuta ca altii sa nu ajunga in aceeasi situatie. Doresc sa fac plangere, dar nu stiu catre ce institutie sa ma indrept (politie, OPC, Autoritatea de supraveghere financiara??).
Faceti plangere la Politie. Daca nu sunt competenti o indruma catre institutia corespunzatoare.

Altfel, pe Forex se poate pierde foarte mult prin leverage. Aceste pierderi nu sunt infractiuni.

Nu este interzis ca o bursa sa aiba o piata proprie, cu regulile proprii.
tgeorgescu, utilizator
Nu e vorba de escrocherie. Dvs. ati deschis o pazitie cu o parte din valoarea totala a contului, sa zicem 10%. Daca pozitia a evoluat in sensul contrar asteptat de dvs. ea a inceput sa consume din capitalul dvs., din cei 90% Si cu cat mergea mai prost cu atat consuma mai mult, pana a ajuns sa consume aproape tot. Momentul se numeste apel in marja. Adica ai de ales: mai bagi niste bani ca sa poata sa consume in continuare poate poate se intoarce norocul si se inverseaza trendul sau iti inchizi singur pozitia si iti asumi pierderea respectiva. Daca nu faci nimic, cand pozitia respectiva nu mai are de unde sa consume se inchide singura si ai pierdut banii. Nu mai vorbim de efectul de leverage are iti mareste valoarea investita chiar si de 400 de ori. Cred ca asta s-a intamplat in cazul dvs. In piata sunt anumite momente de volatilitate, cand in intervale mici de timp actiunile cresc si scad brusc la valori mari. Daca nu ai suficienti bani in rezerva ca sa acoperi aceste fluctuatii poti pierde toti banii in cateva secunde chiar daca dupa un minut ti-ai fi dublat banii investiti. De aceea se folosesc instrumente de limitare a riscului de tip stop lost, headging. Agentii de vanzare ai diverselor companii de brokeraj sunt farte agresivi in discurs si introduc pe piata persoane care nu au abilitatile necesare pentru a activa intr-un astfel de domeniu. Si in majoritatea cazurilor pierd rapid toti banii si traiesc cu parerea ca a fost o escrocherie. Dar nu e.
Domnule, in privinta faptului daca este sau nu o escrocherie raman agnostic. Este sarcina organelor de urmarire penala sa decida daca e vorba sau nu de o escrocherie, dupa ce cel care face plangerea expune detaliat care sunt motivele care il fac sa creada ca ar fi vorba de o escrocherie si nu despre nepricepere la Forex.