Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament adjudecat cu datorii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament adjudecat cu datorii

Buna ziua,
Va rog frumos, daca se poate, sa imi spuneti o parere despre urmatorul caz: am cumparat un apartament scos la licitatie (in publicatia de vanzare scria ca imobilul este grevat de orice sarcina).Ulterior, am aflat ca fostul proprietar are o datorie de 30.000 ron la asociatia de locatari.Am vorbit cu administratora si i-am explicat ca nu mi se poate imputa aceasta datorie.De asemenea, i-am aratat si actul de adjudecare in care scrie ca imobilul este grevat de orice sarcina.
Cum pot proceda in acest caz?
Administratora m-a trecut dator cu cei 30.000 ron.
Multumesc.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Daca ati intrat in posesia bunului imobil prin licitatie publica inseamna ca dv sunteti adjudecatar
Este diferenta intre vanzare cumparare bun imobil prin conventia partilor si adjudecare imobil prin executare silita
Avand in vedere ca in dosarul de executare silita exista documentul care atesta ca bunul imobil nu este grevat de sarcini,inseamna ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari nu a inteles sa instituie privilegiul imobiliar la ocpi
Debitul in sarcina debitorului executat nu este responsabilitatea dv
Debitul este acumulat anterior adjudecarii bunului imobil de catre dv
Debitul poate fi recuperat fie prin actiune impotriva debitorului-daca acesta este solvabil sau prin actiune impotriva reprezentantului asociatiei de proprietari care detinea autoritatea si competeta sa dispuna aplicarea disp art 51 din L nr 230/2007
@ADYssa,
Este acelasi apartament cumparat in 2013 de care ne povesteati in ianuarie 2015 sau altul? Tema este aceeasi iar acolo ati primit raspunsuri, s-a dialogat dar nu ati mai revenit de atunci. Cum ati rezolvat?
www.avocatnet.ro/content/for...
Adriantot, moderator
Imobil grevat sau nu de sarcini ?

In postarea dvs ati mentionat ca este grevat de sarcini. In mod normal acest imobil dobandit prin licitatie ar fi trebuit sa se vanda liber de orice sarcini.

Cum nu ati cunoscut datoria, tind sa cred ca ati redactat gresit intrebarea.

Daca este asa, atunci nu aveti cum sa raspundeti/preluati datoria vechiului proprietar. Reprezentantii legali ai asociatiei aveau obligatia de a actiona imporiva rau platnicului prin actionarea lui in judecata si inscrierea privilegiului imobiliar.
"gerberga", are perfecta dreptate, reprezentantii asociatiei de prop tr sa actioneze la timp in instant pt recuperarea prejudiciului!!...ACESTA ESTE UNA DIN PRINCIPALEL SARCINI ALE PRESEDINTELUI/ADM..ETC.
Am auzit de un caz asemantor, dar proprietarii din bloc au ales o alta conducere si au actionat in instanat pt. ca presedintele nu si-a facut datoria..si e bun de plata.!!!
Sunt mai multe "detalii" presedintele a avut intentia sa ia acest apartament si sa imparta datoria la toti proprietarii!
gheorghe1938 a scris:

.ACESTA ESTE UNA DIN PRINCIPALEL SARCINI ALE PRESEDINTELUI/ADM..ETC.
Am auzit de un caz asemantor,

Este o mare diferenta intre scripte si "cele auzite"
Este foarte usor si este una dintre metehnele nationale de a da cu piatra si de a acuza,fara a detine informatii concrete si numai in baza "celor auzite"
Fiecare cetatean are problemele lui personale
Sunt cetateni responsabili si altii mai putin responsabili
Sunt persoane care contracteaza credite,pe care din varii motive nu le mai pot achita in termen
Presedintele de asociatie nu are cum sa cunoasca situatia proprietarilor daca sunt sau nu implicati in raporturi de creditare,daca sunt cu platile la zi la banci
Unii locatari,se confrunta cu greutati financiare,nu au loc de munca,nu mai pot plati intretinerea,creditele,datoriile
Sunt locatari care isi achita obligatiile de intretinere in termen
Exista locatari care achita cotele de intretinere mult peste termenul stabilit,la intervale de 3-6 luni
Sunt presedinti care dupa decaderea termenului de 90 de zile cu scopul recuperarii debitelor mai mari sau mai mici,formuleaza actiuni in instanta,apeleaza la avocat,iar rau platnicii inainte de primul termen achita integral debitul - caz in care instanta respinge actiunea asociatiei de proprietari
Sunt cazuri in care presedintele de asociatie intelege sa nu actioneze in instanta rau platnicul,sa nu instituie privilegiul imobiliar pe considerentul ca acesta va achita
In cazul executarii silite a bunurilor imobile,este obligatia executorului judecatoresc sa solicite relatii pentru a afla situatia bunului imobil ce urmeaza a fi executat silit-inclusiv la asociatia de proprietari
Sunt multe cazuri de bunuri imobile care intra in procedura de executare silita fara ca asociatia de proprietari sa fie informata de catre executor ,mai putin de catre cel care urmeaza sa fie executat,astfel incat nu este temeinica acuzarea presedintelui de asociatie ca nu a desfasurat demersuri pentru recuperare debit
Conform dispozitii in vigoare ,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari inclusiv in instanta
Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari,este factor de executie si nu are autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere demersuri in instanta impotriva locatarilor
Administratorul de imobil poate fi imputernicit de catre presedintele de asociatie sadesfasoare acte si actiuni