avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament cumpărat prin licitație, cu datorii mari ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament cumpărat prin licitație, cu datorii mari la întreținere. Sunt obligat să le plătesc?

Buna ziua, la data de 15,12.2014 am dobandit un apartament cumparat prin licitatie publica.Asociatia de proprietari impreuna cu administratorul blocului pretind sa platesc suma restanta de la vechiul proprietar.Eu am preluat imobilul liber de orice sarcini,mentionez ca in extrasul de carte funciara emis la data de 21.03.2018 nu sunt ïnscrieri privind dezmembramintele dreptului de proprietate,drepturi reale de garantie si sarcini".
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:54, 23 Martie 2018
Buna seara
Atata timp cat nu exista trecut in anuntul de licitatie acea datorie nu aveti nicio obligatie.
Va sfatuiesc sa le adresati o notificare scrisa, eventual printr-un cabinet de avocat sau executor judecatoresc, prin care sa le atrageti atentia ca nu le datorati NIMIC si sa va treaca pe listele de intretinere 0 datorii.
Ei se pot intoarce impotriva celui executat sa-si recupereze datoriile.
Nu inteleg ii actionati in insanta.
Atat timp cat bunul dedus executarii nu a fost grevat de sarcini,dv nu va revine obligatia achitarii debitului apartinand debitorului executat silit
Daca asociatia de proprietari avea interesul recuperarii debitului ,avea calea legala de recuperare sume cu titlu de restanta,disp L nr 230/2007 art 50=actionare in instanta proprietar rau platnic ,si art 51=instituire privilegiu imobiliar
Pretentia asociatiei de proprietari nu este justificata atat timp cat debitul apartine exclusiv debitorului executat silit
Daca asociatia de proprietari are interesul recuperarii debitului are dreptul sa actioneze debitorul executat silit daca acesta este solvabil sau...poate sa recupereze debitul de la reprezentantii asociatiei de proprietari care desi cunosteau existenta debitului in termen legal nu au inteles sa desfasoare acte si actiuni in instanta pentru recuperare sume cu titlu de restanta
Buna ziua,
Adminstratora sustine ca la data adjudecarii noul proprietar preia si activele si pasivele imobilului (nu stiu ce inseamna acestea).
De la data adjudecarii sunteti proprietar, incepanad cu acea data veti incepe sa platiti in calitate de proprietar.
Nu luati de bune tot ce afirma administratorul de imobil
In parte este de inteles interesul administratorului de imobil de incercare recuperare debit de la dv
Este varianta cea mai convenabila fara a fi necesar demers in instanta
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie,
Nu are competenta administratorul de imobil sa dispuna dupa propriul interes sau vointa modalitatea si persoana de la care se recupereaza debite
Fata de afirmatia administratorului de imobil,comunicati acestuia ca la momentul executarii silite bunul dedus executarii silite era liber de sarcini
Daca asociatia de proprietari avea interesul sa recupereze debitul,daca reprezentantii acesteia stapaneau dispozitiile in vigoare ,aveau dreptul sa promoveze in termen legal actiune in instanta impotriva proprietarului rau platnic,aveau dreptul sa se instituie cu privilegiu imobiliar care ar fi fost consemnat si comunicat executorului judecatoresc care ar fi completat in caietul de sarcini al bunului dedus executarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorii Gaellycus Gaellycus O bancă, poate vinde un apartament ipotecat fară acordul asociaţiei de locatari?Debitorul la bancă are o datorie de 6.000 lei .Apartamentul a fost vÎndut ... (vezi toată discuția)
Apartament adjudecat cu datorii ADYssa ADYssa Buna ziua, Va rog frumos, daca se poate, sa imi spuneti o parere despre urmatorul caz: am cumparat un apartament scos la licitatie (in publicatia de vanzare ... (vezi toată discuția)
Datorii asociatie de proprietari apartament in executare silita roxana75 roxana75 Buna ziua, Asociatia de proprietari din care fac parte se confrunta cu urmatoarea problema: un apartament care a fost executat silit a fost cumparat de o ... (vezi toată discuția)