Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mai multe incasari, o singura factura?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mai multe incasari, o singura factura?

Buna ziua,

Am urmatoare nelamurire,
in urma unui contract un clinet imi comanda niste produse pentru care eu ii emit factura proforma (in care sunt specificate produsele) peste 1 zi mai doreste ceva si iar ii emit alta proforma si ii facturez produsul .Acum am in cont doua sume la acelasi contract. Intrebare: Pot sa emit o factura de avans care sa includa suma totala a incasarilor in baza fact. proforme in zile diferite dar in aceiasi luna?

Multumesc !
Florentinachivulet, utilizator
Da.

Cf Cod fiscal art 155 (15):

(15) Pentru alte operațiuni decât cele prevăzute la alin. (14), persoana impozabilă are obligaţia de a emite o factură cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri/prestare de servicii cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă.
Multumesc!