avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract nerespectat operator telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract nerespectat operator telefonie mobila

Salutare,
Acum aproximativ 1 an am achizitionat un telefon de la un operator de telefonie mobila si odata cu acesta am semnat un nou contract pentru o perioada de 24 luni. Printre beneficiile contractuale se numara si un serviciu la care operatorul a decis in urma cu cateva luni sa renunte, inlocuindu-l de la 01.11.2015 cu un altul.
Problema este ca in contract mi se garanta acel serviciu chiar si dupa expirarea perioadei obligatorii (nu este stipulata nicio restrictie sau mentiune) iar noul serviciu este disponibil doar pentru clientii care asociaza noul serviciu cu o platforma terta. Ba mai mult, numai pentru clientii care isi fac un cont nou pe platforma terta (eu aveam deja un cont acolo) si limitat la 12 luni cu titlu gratuit, urmand ca ulterior folosirea serviciului sa fie taxata.
In calitate de client existent al platformei n-am primit niciun beneficiu evident.
Operatorul vine si-mi zice ca atunci cand mi-am facut cont la serviciul eliminat am aprobat conditiile de utilizare printre care si "Serviciile XXX sunt pasibile să sufere modificări, pe măsură ce XXX dezvoltă şi adăugă noi funcţionalităţi. XXX are dreptul de a opri, suspenda sau modifica acest Serviciu, în orice moment, fără notificare prealabilă. XXX are, de asemenea, dreptul de a elimina conţinut
din Serviciu, la libera sa alegere.". Este adevarat ca am dat click pentru acceptarea conditiilor pentru ca altfel nu as fi putut beneficia de serviciul ce mi-l garantau prin contractul semnat initial si in care nu se specifica nimic de alte clauze sau conditii.
Va intreb:
- Ce-ar trebui sa fac pentru a rezilia unilateral contractul avand in vedere ca operatorul nu l-a respecta?
- Este clauza descoperita ulterior (abia la activarea serviciului) considerata o clauza ascunsa / abuziva?

Multumesc pentru suport,
SilviuS.

Alte discuții în legătură

Probleme achizitie online, joc preinstalat pe telefon andreeab1 andreeab1 Copilul, in varsta de 6 ani, a jucat un joc pe telefon. Jocul, preinstalat de operatorul de telefonie mobila, de la care am achizitionat telefonul. Cu un ... (vezi toată discuția)
Anulare contract cu romtelecom catalinlungeanu catalinlungeanu Se poate renunta la serviciile Romtelecom daca s-a incheiat contract intre aceasta firma si o persoana fizica? Motivul nemultumirii este ca, in urma cu o ... (vezi toată discuția)
Cadrul legal pentru o platforma online de servicii Tudor2301 Tudor2301 Buna ziua! Doresc sa introduc pe piata din Romania, o noua platforma interactiva de prestarii servicii. Va devenit prima in acest sens si as avea nevoie de ... (vezi toată discuția)