Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inregistrare concediu de maternitate la angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inregistrare concediu de maternitate la angajator

Buna ziua,

Doresc sa stiu ce alte modalitati formale exista pentru inregistrarea concediului de maternitate: angajatorul a mentionat clar ca nu va inregistra concediul si ma intreb cum pot sa dovedesc trimiterea sa catre societate: poate fi trimis printr-un curier in care sa se mentioneze continutul plicului, iar apoi acest document de trimitere sa fie folosit in instanta?

Multumesc.
Sesizati in scris ITM si DSP cu nr. de inregistrare/ data ca angajatorul refuza inregistrarea/ plata concediului de maternitate.
Puteti depune concediile medicale prin posta, cu confirmare de primire sau prin curierat rapid, cu mentionarea continutului plicului.
ITM-ul nu are competenta referitoare la concediile medicale, ci Casa de Asigurari de Sanatate, potrivit OUG 158/2005.
Va multumesc pentru raspuns. Se poate anexa in plicul respectiv si o solicitare formala de inregistrare (numar intrare pe notificarea documentului respectiv). dupa care trebuie probabil sesizat CAS. Eu voiam sa ma asigur ca acel fluturas de trimitere cu mentiunea continutului plicului este luat in calcul in cazul unei prezentari in instanta.
Puteti anexa acea chitanta (sau o copie dupa ea) la dosarul instantei de judecata pentru a dovedi ca ati trimis certificatul medical angajatorului.
Multumesc pentru raspunsuri.