Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu inainte de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu inainte de divort

Buna ziua,
As avea nevoie sa stiu in ce fel imi pot ingreuna situatia in cadrul procesului de divort daca parasesc locuinta impreuna cu cei doi copii minori?
As vrea sa-mi iau copiii si sa ne mutam in chirie inainte de depunerea propriu zisa a cererii de chemare in judecata. Ma poate acuza de parasire de domiciliu? Sau de altceva?
As mai mentiona ca momentan sotul e cel care se afla in concediu de crestere a copilului ptr fetita de 1 an, eu intorcandu-ma la serviciu ( de comun acord cu el) cand fetita avea 4 luni.

Multumesc
Nu va poate afecta /ingreuna situatia.
Nu mai exista de mult in codurile noastre reglementata definitia " parasirea domiciliului".

Banuiesc ca nu doriti sa plecati cu copiii in gazda de prea mult bine pe care il aveti...
Vreau sa plecam ptr ca asista copiii la violenta verbala.
Pe de alta parte, faptul ca el e cel care se afla in concediu de crestere a fetitei de 1 an il poate favoriza in obtinerea tutelei copiilor?
M-am intors la serviciu ptr ca aveam salariul mai mare nu din alte motive.
Si se mai practica in instanta decizii care sa separe copiii? Unul la mama unul la tata?
Nu prea, insa in afara de cine avea concediu (care da, cantareste totusi) conteaza si cine ii ingrijea efectiv.
Se ocupa el, e drept, cel putin atata timp cat sunt la serviciu.
Cat sunt acasa, eu ma ocup de ele
Multumesc de raspunsuri
si cand va mutati cine se va ocupa?