avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fapte concurente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fapte concurente

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Daca o persoana a fost condamnata in anul 2011, luna noiembrie, la o pedeapsa cu exectuare de 2 ani dar pedeapsa a fost data prin adunare (1 an pedeapsa cu suspendare pentru infractiunea de fals intelectual definitiva in 2004, care s-a revocat + 1 an cu executare pentru furt calificat,condamnarea din nov.2011, definitiva in martie 2012, urmand sa execute in total 2 ani), iar in anul 2011 in luna septembrie 2011 se incepuse deja urmarirea penala intr-un alt dosar pentru o fapta din iunie 2011 si acum urmeaza sa se dea pronuntarea in 2015. Din condamnarea ramasa definitiva in 2012 a ramas un rest de pedeapsa de ... zile. Intrebarile mele sunt:
- daca faptele sunt concurente?
- daca se considera recidiva?
In cazul in care sunt concurente, se poate obtine o suspendare cu supraveghere?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.


Alte discuții în legătură

Revocare pedeapsa executata Alexandraxxx Alexandraxxx Se poate mentine revocarea unei pedepse daca a mai fost revocata odata si a fost si executata? (vezi toată discuția)
Calcul pedeapsa estrela2126 estrela2126 2 condamnari cu suspendare ambele pronuntate in luna oct 2012 (pers cu tulburari psihice).una susp 3 ani +5 ani termen incercare sub supraveghere,a doua susp 1 ... (vezi toată discuția)
patru dosare penale - contopire pedepse, posibilitate eliberare conditionata maneageorge99 maneageorge99 Buna ziua !Am ispasit 2 ani dintr-o pedeapsa cu executare de 4 ani si m-am eliberat conditionat in iarna anului 1998. In anul 2000 am fost condamnat la 2 ani ... (vezi toată discuția)