Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul pedeapsa

2 condamnari cu suspendare ambele pronuntate in luna oct 2012 (pers cu tulburari psihice).una susp 3 ani +5 ani termen incercare sub supraveghere,a doua susp 1 an +3 ani termen incercare fara supraveghere.inainte de a deveni definitive sentintele are in lucru inca un dosar pentru furt.
ce pedeapsa risca sau cum se va incadra fapta??concurenta sau...
va multumesc
Buna seara,
in masura in care fapta a fost savarsita inainte de a fi condamnat definitiv in celelalte doua dosare, fapta de furt este concurenta cu acestea. In aceasta ipoteza exista posibilitatea aplicarii unei pedepse cu suspendare.
In cazul in care aceasta fapta a fost savarsita dupa condamnarea definitiva, inculpatul se afla in stare de recidiva postcondamnatorie, situatie in care se revoca pedepsa aplicata anterior, si se cumuleaza cu pedeapsa stablita pentru ultima infractiune.