avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul pedeapsa

2 condamnari cu suspendare ambele pronuntate in luna oct 2012 (pers cu tulburari psihice).una susp 3 ani +5 ani termen incercare sub supraveghere,a doua susp 1 an +3 ani termen incercare fara supraveghere.inainte de a deveni definitive sentintele are in lucru inca un dosar pentru furt.
ce pedeapsa risca sau cum se va incadra fapta??concurenta sau...
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Oana-Maria Pitiritean , Avocat 22:48, 4 Iunie 2013
Buna seara,
in masura in care fapta a fost savarsita inainte de a fi condamnat definitiv in celelalte doua dosare, fapta de furt este concurenta cu acestea. In aceasta ipoteza exista posibilitatea aplicarii unei pedepse cu suspendare.
In cazul in care aceasta fapta a fost savarsita dupa condamnarea definitiva, inculpatul se afla in stare de recidiva postcondamnatorie, situatie in care se revoca pedepsa aplicata anterior, si se cumuleaza cu pedeapsa stablita pentru ultima infractiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchisoare cu suspendare picika picika buna in februarie 2011 am fost condamnat 10 luni inchisoare cu suspendare....intre timp am avut un alt proces si in martie 2011 am fost condamnat la 2 ani ... (vezi toată discuția)
Revocare pedeapsa executata Alexandraxxx Alexandraxxx Se poate mentine revocarea unei pedepse daca a mai fost revocata odata si a fost si executata? (vezi toată discuția)
Suspendare.judecarea unei infracþiuni concurente.este posibilã o nouã suspendare? dumutaadrianred dumutaadrianred Buna. daca esti judecat intr-un dosar, si primesti un an de suspendare cu 3 ani de incercare. iar intre timp te judeci pentru alt dosar si decizia este data ... (vezi toată discuția)