Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Deputat independent sau senator independent
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Deputat independent sau senator independent

Buna ziua , asi dori sa stiu, pentru a candida la alegeri parlamentare ca independent , care este numarul minim de semnaturi de sustinere cum arata un formular tip si ce acte mai sunt necesare . Multumesc!
Candidatul independent poate participa la alegeri individual dacă este sustinut de cel puţin 5% din numărul total al alegatorilor inscrisi în listele electorale permanente ale localitatilor situate în circumscripţia electorala în care candideaza.

Lista sustinatorilor - în 4 exemplare - trebuie să cuprindă data alegerilor, numele şi prenumele candidatului, numele şi prenumele, data nasterii, adresa, denumirea, seria şi numărul actului de identitate şi semnatura sustinatorilor, precum şi persoana care a întocmit lista.

Declaratia olografa de acceptare a candidaturii, precum şi de declaratia de avere, în doua exemplare, completate şi semnate de candidat, de o declaratie pe propria raspundere, potrivit legii penale, privind apartenenta sau neapartenenta ca agent sau colaborator al organelor de securitate ca politie politica.

Declaratia de acceptare cuprinde numele, prenumele, apartenenta politica, profesia şi ocupatia candidatului, consimtamantul expres al acestuia de a candida, precum şi precizarea ca intruneste condiţiile prevăzute de lege pentru a candida.

Sursă mesaj: Legea nr. 373/2004 pentru alegerea Camerei Deputatilor şi a Senatului
Gabriela Pintea, Consilier juridic