Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare datorie

acum 3 luni mi am ajutat prietenul cu o suma importanta de bani,mai exact i am dat cardul de cumparaturi sa l foloseasca pentru renovarea casei .Ne am inteles doar verbal cum o sa mi inapoieze banii ,dar se pare ca acum dupa ce i a folosit nu mai vrea sa imi mai dea inapoi nici un ban.Mentionez ca pe extrasul de cont apar toate platile facute cu cardul si magazinele unde a fost folosit iar eu pot dovedii ca nu l am folosit eu Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac pe cale legala pentru a mi recupera banii .Multumesc
Calea legala ar fi o actiune civila in raspundere delictuala,problema este cum puteti dovedi ca,nu ati folosit dvs.cardul.
nu locuim in aceiasi localitate si el este sofer l a folosit in toata tara si in localitatea unde el locuieste ,cursele in care a fost se pot verifica
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc
Faceți mai întâi o notificare, transmisă prin executorul judecătoresc, prin care îl veți soma să vă restituie în termen de x zile suma de bani.