Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensi anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensi anticipata

Vecinul meu e nascut in martie 1958. Din anul 1976 a inceput sa lucreze, a lucrat pe la diverse societati si in prezent este sofer la o institutie. Din 1976 si pana in prezent, nu a avut intrerupere de munca.
La ora actuala, institutia unde lucreaza, are ceva probleme, iar vecinul meu ar dori sa iasa la pensie anticipata.

Cand poate iesi vecinul la pensie anticipata? Daca la pensie anticipata nu ar avea sanse, ce alta pensie poate sa obtina?
Narcisa_, utilizator
Limita de varsta ls 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala las 60 de sni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri univesitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipsta partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi de 45%.
1) La anul face 40 ani de munca + armata, deci armata impreuna cu vechimea de munca, reiese ca la anul face 40 ani in totalitate.
In situatia aceasta, poate solicita pensia anticipata partiala? (35 ani)

2) Care este diferenta intre pensia anticipata si pensia anticipata partiala?

3) La pensia anticipata partiala, in ce consta penalizarea de 45%?

4) Daca solicita pensia anticipata partiala, unde va fi penalizat cu 45%, la implinirea varstei de 65 ani, va avea pensia intreaga sau va ramane aceeasi pensie, cea cu penalizare de 45%?
1)Poate solicita pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani.
2)Pensia anticipata este fata penalizare.
Pensia anticipata partiala este cu pealizare.
3)Penalizatra este de 0,75% perntru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni) de anticipare penalizarea va fi de 45% pana la implinirea varstei standard de 65 de ani.
4)La implinirea varstei standard de 65 de ani,se ridica penalizarea si va intra in calcul stagiul asimilat.