avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensi anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensi anticipata

Vecinul meu e nascut in martie 1958. Din anul 1976 a inceput sa lucreze, a lucrat pe la diverse societati si in prezent este sofer la o institutie. Din 1976 si pana in prezent, nu a avut intrerupere de munca.
La ora actuala, institutia unde lucreaza, are ceva probleme, iar vecinul meu ar dori sa iasa la pensie anticipata.

Cand poate iesi vecinul la pensie anticipata? Daca la pensie anticipata nu ar avea sanse, ce alta pensie poate sa obtina?
Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2015
Narcisa_, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:12, 8 Noiembrie 2015
Limita de varsta ls 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala las 60 de sni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri univesitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipsta partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi de 45%.
1) La anul face 40 ani de munca + armata, deci armata impreuna cu vechimea de munca, reiese ca la anul face 40 ani in totalitate.
In situatia aceasta, poate solicita pensia anticipata partiala? (35 ani)

2) Care este diferenta intre pensia anticipata si pensia anticipata partiala?

3) La pensia anticipata partiala, in ce consta penalizarea de 45%?

4) Daca solicita pensia anticipata partiala, unde va fi penalizat cu 45%, la implinirea varstei de 65 ani, va avea pensia intreaga sau va ramane aceeasi pensie, cea cu penalizare de 45%?
1)Poate solicita pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani.
2)Pensia anticipata este fata penalizare.
Pensia anticipata partiala este cu pealizare.
3)Penalizatra este de 0,75% perntru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni) de anticipare penalizarea va fi de 45% pana la implinirea varstei standard de 65 de ani.
4)La implinirea varstei standard de 65 de ani,se ridica penalizarea si va intra in calcul stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata nikilapa86 nikilapa86 Buna seara! As vrea sa stiu daca si cind ma pot pensiona la cerere. Lucrez din anul 1976, luna August. Am efectuat stagiul militar in anul 1977-1978. Sint ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie taviy_1110 taviy_1110 Sunt nascut pe data de 03.04.1955 si am o vechime in munca de 40 de ani-fara stagiul militar. Nu am grupa de munca. Cand pot sa ies la pensie anticipata/la ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata janpopa janpopa Buna ziua si la multi ani! Am 59 de ani ,sunt angajat intr-o societate de stat,sunt unic intretinator de familie, am 35 de ani vechime si am 3 ani de grupa a ... (vezi toată discuția)