Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum oblig vecinul sa-si scoata teava de apa din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum oblig vecinul sa-si scoata teava de apa din proprietatea mea?

Buna ziua,

Am o mica problema cu vecinul meu si as dori sa va cer ajutorul in a gasi o cale de a o rezolva. Furnizarea apei la casele noastre a fost in trecut la comun, vecinul avand contract si noi nu (cu totul ca toata instalatia era in beciul casei noastre). Noi trebuia sa-i platim lui consumul de apa iar el de fiecare data "rotunjea" valorile obligandu-ne sa platim degeaba. De asemenea in cazul unui conflict noi nu am fi putut demonstra ca am realizat plati catre dansul.

Pentru a elimina orice fel de probleme si pentru a avea chitante, am mers la furznizorul de apa (APANova) si am realizat cu ajutorul dansilor o separatie, dobandind astfel un contract. Mentionez ca acest lucru a costat aproximativ 2000 de lei, cost suportat integral de mine.

Acum, ambele tevi trec prin beciul nostru (si a mea si a vecinului), iar eu vreau ca el sa-si scoata teava prin exteriorul proprietatii mele. L-am notificat printr-o scrisoare recomandata trimisa in luna August sa-si faca lucrari, dar pana acum nici nu s-a sinchisit sa vina sa vorbim. Cand l-am confruntat a spus ca "a vorbit cu toti sefii de la ApaNova si nu-i dau voie sa faca lucrari pana in martie".

Mentionez ca beciul a fost inundat in trecut si peretii s-au degradat, necesitand reparare urgenta iar teava lui ma incomodeaza in acest demers, fiind montata intr-o pozitie dezavantajoasa pentru mine. Teava lui este de asemenea foarte ruginita, existand riscul sa se sparga din nou. Acesta este si motivul pentru care l-am rugat sa o mute, pentru a putea efectua lucrari de reparatie. Ce as putea face ca sa-l oblig "sa-si ia teava acasa" ? Tot ce vreau este sa nu mai am am de-a face cu el.

As avea voie sa-i opresc alimentarea cu apa avand in vedere ca teava este pe proprietatea mea ?

Va multumesc pentru timpul acordat. Apreciez orice raspuns in legatura cu aceasta problema.

Andrei.
andrew_612, utilizator
Buna ziua,
Ati procedat bine pana acum, prin faptul ca l-ati notificat.

Nu stiu cum si cine v-a facut notificarea, dar in principiu prin acea notificare, trebuia sa ii stabiliti un termen exact in care sa-si mute teava.

Urmatorul pas, avand in vedere ca el refuza in continuare, va fi sa obtineti o hotarare judecatoreasca. In acest sens va trebui sa deschideti o actiune in instanta, avand ca obiect in principal obligatia de a face si plata de daune calculate pe zile intarziere pana la momentul definitivarii lucrarii.
Aveti si posibilitatea sa-i solicitati plata unei sume de bani reprezentand "chirie" pentru faptul ca tevile lui ce trec pe proprietatea dvs. va impiedica sa va exercitati dreptul de proprietate asa cum doriti.
Pentru a fi acoperit de Lege, am mers personal la Politia locala (inainte de a redacta anuntul) si am intrebat acolo cum sa procedez. Agentul de serviciu mi-a spus sa scriu aceasta notificare si sa o trimit prin posta. Am redactat-o personal, iar aceasta a continut indemnul meu catre vecin, motivul pentru care i-am cerut mutarea tevii si data la care trebuia sa termine lucrarile, respectiv 1 Noiembrie 2015. El a tergiversat lucrarile, probabil pentru a intra in iarna.

Mai mult, cu o luna in urma am mai trimis o notificare in care voiam sa-i aduc aminte de problema. Pe aceasta din urma, vecinul nu a vrut sa o primeasca si a venit retur.

In orice caz, acum sunt lamurit cu ce trebuie sa fac mai departe. Va multumesc pentru timpul acordat si sfat.

Va doresc o zi frumoasa.
In completarea celor de mai sus, daca aveti bunavointa sa-mi raspundeti va rog la inca o intrebare: Ar fi ilegal ca eu sa intrerup continuitatea tevii vecinului (in portiunea care imi tranziteaza proprietatea), fara a mai recurge la o instanta de judecata?

Va multumesc.
Da! va poate acuza de distrugere.
Am inteles. Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. Se pare ca nu exista alta cale decat instanta :hammer:.

Va doresc o zi buna.