avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum oblig vecinul sa-si scoata teava de apa din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum oblig vecinul sa-si scoata teava de apa din proprietatea mea?

Buna ziua,

Am o mica problema cu vecinul meu si as dori sa va cer ajutorul in a gasi o cale de a o rezolva. Furnizarea apei la casele noastre a fost in trecut la comun, vecinul avand contract si noi nu (cu totul ca toata instalatia era in beciul casei noastre). Noi trebuia sa-i platim lui consumul de apa iar el de fiecare data "rotunjea" valorile obligandu-ne sa platim degeaba. De asemenea in cazul unui conflict noi nu am fi putut demonstra ca am realizat plati catre dansul.

Pentru a elimina orice fel de probleme si pentru a avea chitante, am mers la furznizorul de apa (APANova) si am realizat cu ajutorul dansilor o separatie, dobandind astfel un contract. Mentionez ca acest lucru a costat aproximativ 2000 de lei, cost suportat integral de mine.

Acum, ambele tevi trec prin beciul nostru (si a mea si a vecinului), iar eu vreau ca el sa-si scoata teava prin exteriorul proprietatii mele. L-am notificat printr-o scrisoare recomandata trimisa in luna August sa-si faca lucrari, dar pana acum nici nu s-a sinchisit sa vina sa vorbim. Cand l-am confruntat a spus ca "a vorbit cu toti sefii de la ApaNova si nu-i dau voie sa faca lucrari pana in martie".

Mentionez ca beciul a fost inundat in trecut si peretii s-au degradat, necesitand reparare urgenta iar teava lui ma incomodeaza in acest demers, fiind montata intr-o pozitie dezavantajoasa pentru mine. Teava lui este de asemenea foarte ruginita, existand riscul sa se sparga din nou. Acesta este si motivul pentru care l-am rugat sa o mute, pentru a putea efectua lucrari de reparatie. Ce as putea face ca sa-l oblig "sa-si ia teava acasa" ? Tot ce vreau este sa nu mai am am de-a face cu el.

As avea voie sa-i opresc alimentarea cu apa avand in vedere ca teava este pe proprietatea mea ?

Va multumesc pentru timpul acordat. Apreciez orice raspuns in legatura cu aceasta problema.

Andrei.
Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2015
andrew_612, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:26, 11 Noiembrie 2015
Buna ziua,
Ati procedat bine pana acum, prin faptul ca l-ati notificat.

Nu stiu cum si cine v-a facut notificarea, dar in principiu prin acea notificare, trebuia sa ii stabiliti un termen exact in care sa-si mute teava.

Urmatorul pas, avand in vedere ca el refuza in continuare, va fi sa obtineti o hotarare judecatoreasca. In acest sens va trebui sa deschideti o actiune in instanta, avand ca obiect in principal obligatia de a face si plata de daune calculate pe zile intarziere pana la momentul definitivarii lucrarii.
Aveti si posibilitatea sa-i solicitati plata unei sume de bani reprezentand "chirie" pentru faptul ca tevile lui ce trec pe proprietatea dvs. va impiedica sa va exercitati dreptul de proprietate asa cum doriti.
Pentru a fi acoperit de Lege, am mers personal la Politia locala (inainte de a redacta anuntul) si am intrebat acolo cum sa procedez. Agentul de serviciu mi-a spus sa scriu aceasta notificare si sa o trimit prin posta. Am redactat-o personal, iar aceasta a continut indemnul meu catre vecin, motivul pentru care i-am cerut mutarea tevii si data la care trebuia sa termine lucrarile, respectiv 1 Noiembrie 2015. El a tergiversat lucrarile, probabil pentru a intra in iarna.

Mai mult, cu o luna in urma am mai trimis o notificare in care voiam sa-i aduc aminte de problema. Pe aceasta din urma, vecinul nu a vrut sa o primeasca si a venit retur.

In orice caz, acum sunt lamurit cu ce trebuie sa fac mai departe. Va multumesc pentru timpul acordat si sfat.

Va doresc o zi frumoasa.
In completarea celor de mai sus, daca aveti bunavointa sa-mi raspundeti va rog la inca o intrebare: Ar fi ilegal ca eu sa intrerup continuitatea tevii vecinului (in portiunea care imi tranziteaza proprietatea), fara a mai recurge la o instanta de judecata?

Va multumesc.
Da! va poate acuza de distrugere.
Am inteles. Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. Se pare ca nu exista alta cale decat instanta :hammer:.

Va doresc o zi buna.

Alte discuții în legătură

Separatie tehnica apa andrew_612 andrew_612 Buna ziua, Sunt de curand proprietarul unei case care este in indiviz cu un vecin (suntem totusi separati prin gard). Casa mea este bransata la conducta ... (vezi toată discuția)
Urgent inundatie, responsabilitate admin sau privata vivi23ro vivi23ro Buna ziua, De o saptamana sunt inundat. De la scurgerea din bucataria vecinei de deasupra ,teava de scurgere merge prin tavanul meu (nu este la vedere, este ... (vezi toată discuția)
Teava scurgere a vecinului-cine plateste anamariatiron anamariatiron Buna ziua. Locuiesc intr-o casa tip duplex unde teava de scurgere a vecinului trece pe la mine prin baie. Intrucat aceasta teava curge in baia mea am fost ... (vezi toată discuția)