Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copii

Buna ziua.Am o intrebare si in acelas timp o nelamurire,mai concret,in urma cu trei ani am lucrat la o societete pe o perioada de opt luni dupa care am ramas in somaj,in aceasta perioada lucrata cel mai mic copil al meu a beneficiat de alocatia aferenta data de statul roman,raminind in somaj alocatia a venit incontinuare,trezindu-ma acum cateva luni cu scrisoare de la ANAF precum trebuie sa inapoiez o mare parte din bani,nefiind anuntat in prealabil de nici un organ al statului precum copilul nu mai are acest drept la alocatie.Nu stiu cum sa procedez corect va rog sa ma lamuriti.Multumesc.
Copilul ce varsta are ?

Legea nr.61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii
(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
(4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical.
Multumesc pt raspuns.Copilul are 3 ani si jumatate.Intrebarea a fost a unui prieten si cred ca nu am inteles eu bine,din cate am inteles a fost vorba de un ajutor dat de stat pe perioada lucrata sau cea a somajului, dar o sa mai revin cand stiu ceva mai concret.
1. Plata alocatiei de stat pentru copii nu are nici o legatura ci faptul ca tatal copilului este sau nu in somaj.

2. Alocatia de stat pentru copii se plateste indiferent de starea materiala a parintilor, daca acestia au sau nu venituri.