Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ARE TICHETUL DE MASA DESTINATIE SPECIALA ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ARE TICHETUL DE MASA DESTINATIE SPECIALA ?

Din cunostintele mele tichetul de masa este acordat unui angajat exclusiv pt hrana proprie , nu este un venit salarial , ci se asimileaza salariului in vederea impozitarii. Atunci cum se pot lua in calcul la poprirea pe salariu ,nu are destinatie speciala ?Ex:salariu de 1800ron+200ron (bonurile angajatului )=2000de ron . S-a facut poprirea de 50%din 2000 de ron, adica 1000de ron ,din care 100 ron reprezinta aproape 11 tichete de masa ale angajatului . Poprirea nu trebuia sa se faca din cei 1800 de ron ? Este corect sa fie luat din bonurile de masa ale angajatului ?
Gyna, utilizator