avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Data calcularii dobanzii conform hotararii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Data calcularii dobanzii conform hotararii

Buna ziua

Am castigat un proces cu o persoana si instanta a dispus restituirea debitului principal actualizata cu rata inflatiei.

De la ce data se calculeaza rata inflatiei:
1. De la ramanerea definitiva a hotararii?
2. De la data introducerii actiunii in judecata?
3. De la data constatarii pagubei suferite?
Cel mai recent răspuns: eu_craciun , utilizator 13:19, 11 Noiembrie 2015
ce scrie exact in dispozitivul sentintei?
Doar atat "Obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei de ... , suma ce va fi actualizata cu rata inflatiei pana la data platii efective"
Ultima modificare: Miercuri, 11 Noiembrie 2015
eu_craciun, utilizator
ce proces ati avut? ce obiect? a calculat instanta acest debit sau stiati suma exacta cand ati introdus actiunea?
Ma gandeam ca se calculeaza ca la restituirea taxelor auto de la data platii si pana la data restituirea efectiva dar nu stiu sigur

A fost vorba de o actiune in pretentii (o persoana a modernizat o hala si din banii pe care i-am dat a folosit o parte pentru modernizare iar restul i-a luat el, ca probe au fost evaluarile si facturile de achizitie a materialelor), debitul a fost calculat de catre instanta


[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Ultima modificare: Miercuri, 11 Noiembrie 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta proces civil si rata inflatiei cristina lazar cristina lazar Buna ziua. Sentinta procesului civil avut ma obliga la plata sumei X actualizata cu rata inflatiei. Personajele carora datorez acesta suma imi calculeaza rata ... (vezi toată discuția)
Actuaizare datorie la data platii george_5 george_5 In urma unei sentinte judecatoresti s-au incasat de la bugetul de stat o suma de bani reprezentand daune materiale. Decizia a fost contestata de ANAF iar dupa ... (vezi toată discuția)
Salariatul cât trebuie să mai plătească ? oanaportar oanaportar Bună seara ! Va rog frumos sa mă lămuriți cât trebuie să mai plătească un salariat care a pierdut un proces cu angajatorul ? Suma de plată este ... (vezi toată discuția)