Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Data calcularii dobanzii conform hotararii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Data calcularii dobanzii conform hotararii

Buna ziua

Am castigat un proces cu o persoana si instanta a dispus restituirea debitului principal actualizata cu rata inflatiei.

De la ce data se calculeaza rata inflatiei:
1. De la ramanerea definitiva a hotararii?
2. De la data introducerii actiunii in judecata?
3. De la data constatarii pagubei suferite?
ce scrie exact in dispozitivul sentintei?
Doar atat "Obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei de ... , suma ce va fi actualizata cu rata inflatiei pana la data platii efective"
eu_craciun, utilizator
ce proces ati avut? ce obiect? a calculat instanta acest debit sau stiati suma exacta cand ati introdus actiunea?
Ma gandeam ca se calculeaza ca la restituirea taxelor auto de la data platii si pana la data restituirea efectiva dar nu stiu sigur

A fost vorba de o actiune in pretentii (o persoana a modernizat o hala si din banii pe care i-am dat a folosit o parte pentru modernizare iar restul i-a luat el, ca probe au fost evaluarile si facturile de achizitie a materialelor), debitul a fost calculat de catre instanta

[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic