Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... copii in plasament si pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

copii in plasament si pensionare

Mam nacut in 1966.10.29.
Am doi copii,si din ianuarie 2015 cresc doi copii ,care sunt plasati la familia mea.
A-si dori sa va intreb cind ma pot pensiona,si daca primesc ani in plus dupa copii aflati la mine in plasament
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1966 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru nasterea unui anumit numar de copii sau pentru plasamentul unor copii legea nu prevede reducerea varstei standard de pensionare si nici adaugarea la stagiul de cotizare.

3. La varsta de 62 de ani si 11 luni, in septembrie 2029, puteti solicita pensie pentru limita de varsta daca aveti un stagiu de cotizare la pensie de minimum 15 ani.