avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... copii in plasament si pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

copii in plasament si pensionare

Mam nacut in 1966.10.29.
Am doi copii,si din ianuarie 2015 cresc doi copii ,care sunt plasati la familia mea.
A-si dori sa va intreb cind ma pot pensiona,si daca primesc ani in plus dupa copii aflati la mine in plasament
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:30, 11 Noiembrie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1966 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru nasterea unui anumit numar de copii sau pentru plasamentul unor copii legea nu prevede reducerea varstei standard de pensionare si nici adaugarea la stagiul de cotizare.

3. La varsta de 62 de ani si 11 luni, in septembrie 2029, puteti solicita pensie pentru limita de varsta daca aveti un stagiu de cotizare la pensie de minimum 15 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare andreianaa andreianaa m-am nascut la 11 03 1966 si lucrez neintrerupt din august 1984[adica de 28 de ani si 3 luni],iar din oct 2005 am si spor pt conditii periculoase. cand ma voi ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata fara penalizare AnghelAnaGeorgiana AnghelAnaGeorgiana Buna ziua, Mama mea ( este nascuta in anul 1966, noiembrie ) lucreaza din anul 1984( acelasi loc de munca ), timp de 12 ani a avut grupa a 2a. As vrea sa ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ioana_paunescu ioana_paunescu Femeie, 46 ani, 30 ani munca. care este solutia pt a iesi la pensie cat mai repede? (vezi toată discuția)