Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizație împrejmuire spațiu verde!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizație împrejmuire spațiu verde!

Bună seara,

Vă rog să-mi spuneți, dacă se poate, fără să faceți trimitere la vreo lege, dacă pentru a împrejmui spațiul verde din fața unui bloc, cu gard din plasă zincată, necesită autorizație de construcție de la primărie?

Mulțumesc!
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun pot avea 2 statute distincte fie apartin domeniului public local-situatie in care nu se poate ingradi,imprejmui fara acordul autoritatii publice locale ,fie reprezinta proprietate privata -situatie in care administratorul hotaraste
Tertenul ce se dorește împrejmuit este al blocului, nu al primăriei.
În acest sens, înțeleg că nu avem nevoie de autorizație din partea primăriei pentru a construi un acest gard?
Daca terenul apartine blocului,nu este necesar acordul autoritatii locale
Este nevoie de autorizatie pentru orice gard indiferent cine este proprietarul terenului.