Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile unicului mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile unicului mostenitor

buna ziua,va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:socrul meu a decedat recent,sotul meu este singurul copil la parinti,cat la suta din bunurie socrului ai revin legal sotlui meu si cat sotiei supravietuitoare,vb de casa parinteasca si niste terenuri????mentionez faptul ca atat casa cat si terenurile nu sunt intabulate,exista doar un titlu de proprietate pe numele socrului.multumesc anticipat!!!
ANGELAANTON, utilizator
sotia supravietuitoare mosteneste 1/4 iar copilul 3/4
ok,va multumesc pt raspuns!!!!as mai avea o intrebare cam care ar fi costul efectuarii succesiuni,se poate face succesiunea fara a fi intabulate bunurile???multumesc!!!
Ok,va multumesc de raspus dar aceste cote sunt din intregul patrimoniu sau doar din jumatea socrului?????
ANGELAANTON, utilizator