avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere penala

Buna seara.As dori sa depun si eu plangere penala la parchetul local pentru insulta, calomnie, amenintare, lovire si vatamare corporala....mentionez ca am dovada unn certificat medico legal...va rog sa ma ajutati si pe mine cu un model de plangere pentru cele mentionate mai sus. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:52, 22 Noiembrie 2015
Insulta si calomnia nu mai sunt incriminate in Codul Penal .

Model plangere penala - [ link extern ]
puteti sa imi spuneti la ce articole se regasesc insulta, calomnie, amenintare, lovire si vatamare corporala.
am inteles ca sa modificat acum recent codul penal si de asta va intreb
recent.. in 2009 :)
lovirea o gasiti la art 193
Art. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
amenintarea la 206
Art. 206
Ameninţarea
(1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

iar insulta si calomnia vi s-a zis deja ca nu sunt infractiuni
Andrei27111998 a scris:

Insulta si calomnia nu mai sunt incriminate in Codul Penal .

Model plangere penala - [ link extern ]


La linkul indicat de dvs. plangerea este nemotivata.
Nu are nicio sansa cu asa ceva si nu o vor primi.

Pe insulta si calomnie nu veti avea sanse de reusita in procesul penal.

Incercati un proces civil.
Ultima modificare: Duminică, 22 Noiembrie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrarea juridica a faptelor kill3rk kill3rk am nevoie sa stiu articolul unde se incadreaza , ca am fost lovit cu o bata de basebool in cap si una in stomac , + am certificat medico legal , si ma ... (vezi toată discuția)
Lovirea care nu necesita ingrijiri medicale este pedepsita? CYBORG CYBORG Buna ziua! O doamna avocat de pe acest forum scrie -referindu-se la Noul Cod de Procedura Penala, ca \\"Actele de violență care produc suferințe ... (vezi toată discuția)
Amenintari. am nevoie de parerea dvs. in privinta unei expresii, ... Torden Torden Buna dimineata. Am nevoie de parerea dvs. in privinta unei expresii, tinand cont de conjunctura. Pentru c-am cerut sa mi se respecte drepturile pe care le ... (vezi toată discuția)