Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

buna ziua.tata a obtinut prin testament o casa cu 500 mp,in anul 1988.fostul proprietar a murit in anul 1993.cand s-a masurat,terenul,pentru a-si face acte pe el in 2008,au iesit cu 3000 mai mult,adica,3500 mp.primaria a spus ca nu-l poate vinde,trebuie sa faca uzucapiune.ce poate face in continuare pentu a deveni proprietarul casei si terenului.va multumesc!
Buna ziua,

trebuie sa identifice al cui a fost acest teren;
dupa ce va gasi fostul proprietar il va chema in judecata ( pe el sau pe mostenitorii acestuia) si va cere instantei sa constate ca a devenit proprietar prin uzucapiune).

Avocat Boncu
Intai trebuie situatia juridica, vedeti de acolo. Daca e in proprietatea privata a localitatii, uzucapiune, daca e publica, la revedere!
Din ce v-au spus la Primatie pare ca e privata, insa nu se stie, nu poti baga mana in foc pe niste vorbe-n vant, cereti scris.
terenul se afla in proprietatea primariei.tata voia sa ia terenul prin legea(reintregirea proprietatii).poate sa-l ia prin uzucapiune?si cam cat ar costa aceasta actiune?va multumesc!
Abia ce v-am spus: depinde de situatia juridica a terenului.
Primaria nu are patrimoniu, numai localitatea are. Am inteles ca e in proprietatea localitatii, dar ce fel de proprietate???
in proprietate privata.