Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru incasari si plati

Buna ziua,
La o întreprindere individuala in anul urmator registrul jurnal de incasari si plati, fisa pentru operatiuni diverse si jurnalul pentru operatiuni diverse se va completa de la zero, sau va merge in continuare cu soldul din anul precedent(ex. 2014). Jurnalul pentru operatiuni diverse pentru determinarea venitului net se aplica si pentru intreprinderi individuale in sistem real?, a aparut modelul, de unde se poate achizitiona? contributiile cu asigurarile sociale la pensii si de sanatate sunt deductibile in 2015? in 2014 erau deductibile..
Multumesc si o seara frumoasa in continuare!

Incepeti de la zero pentru ca toate calculele si completarea d200 se face doar pe un an.
Acele cheltuieli deductibile printre care si cele cu asigurarile sociale care sunt detaliate in art. 48 cod fiscal sunt valabile si in 2015. Schimbari apar in 2016.