avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... despre indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

despre indemnizatie crestere copil

Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in 14.10.2015 apoi din 09.11.2015 si am pana pe 29 .02.2016 si apoi imi bag somajul timp de 6 luni si raman gravida acum in noiembrie sau decembrie pot beneficia de indemnizatie la nastere.are ceva dca am cateva pauze intre luni.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:47, 4 Decembrie 2015
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. De exemplu, daca veti naste in septembrie 2016 cele 12 luni eligibile sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.

ciocolata09 a scris:

Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in 14.10.2015 apoi din 09.11.2015 si am pana pe 29 .02.2016 si apoi imi bag somajul timp de 6 luni si raman gravida acum in noiembrie sau decembrie pot beneficia de indemnizatie la nastere.are ceva dca am cateva pauze intre luni.deci daca sunt gravida acum pot sa iau indemnizatie cand nasc

1. De ce nu citit cu atentie raspunsul meu?

2. - Daca veti naste in septembrie 2016 cele 12 luni eligibile sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.
- Aceasta perioada este acoperita cu venituri in toate cele 12 luni.
- Aici intra veniturile din salarii (din per. X 2015 - II 2016), din indemnizatia de somaj (din perioada III 2016 - VIII 2016) si din indemnizatia pentru conecdiul de maternitate din perioada de somaj.

3. - Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
- Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.
- Asadar puteti "prelungi" perioada de somaj cu concediul de maternitate (sau alte conecdii medicale) si veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gravida cu contract determinat beredenisa beredenisa Buna ziua, am o problema sunt gravida in luna a VI a si sunt angajata la o firma pe perioada determinata. In 30.06 imi expira contractul de munca si am fost ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate si contract de munca pe perioada determinata AncutaGLAV AncutaGLAV Situatie: data nasterii estimativa 02.2016 Perioada lucrata: 2009 - 31.12.2015 (ultimul loc de munca este cu CIM pe perioada determinata) Concediul de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului. eusicumine eusicumine Buna ziua, Sunt insarcinata in 8 saptamani,lucrez din data de 29 august 2015 si am contract pe un an de zile. Deci eu voi naste undeva la sfarsitul luni ... (vezi toată discuția)