Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... despre indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

despre indemnizatie crestere copil

Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in 14.10.2015 apoi din 09.11.2015 si am pana pe 29 .02.2016 si apoi imi bag somajul timp de 6 luni si raman gravida acum in noiembrie sau decembrie pot beneficia de indemnizatie la nastere.are ceva dca am cateva pauze intre luni.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. De exemplu, daca veti naste in septembrie 2016 cele 12 luni eligibile sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.

ciocolata09 a scris:

Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in 14.10.2015 apoi din 09.11.2015 si am pana pe 29 .02.2016 si apoi imi bag somajul timp de 6 luni si raman gravida acum in noiembrie sau decembrie pot beneficia de indemnizatie la nastere.are ceva dca am cateva pauze intre luni.deci daca sunt gravida acum pot sa iau indemnizatie cand nasc

1. De ce nu citit cu atentie raspunsul meu?

2. - Daca veti naste in septembrie 2016 cele 12 luni eligibile sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.
- Aceasta perioada este acoperita cu venituri in toate cele 12 luni.
- Aici intra veniturile din salarii (din per. X 2015 - II 2016), din indemnizatia de somaj (din perioada III 2016 - VIII 2016) si din indemnizatia pentru conecdiul de maternitate din perioada de somaj.

3. - Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
- Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.
- Asadar puteti "prelungi" perioada de somaj cu concediul de maternitate (sau alte conecdii medicale) si veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.